دنیای فناوری و آموزش

چگونه آدرس IP خود را با استفاده از PowerShell تغییر دهید

تغییر آدرس IP با استفاده از PowerShell

در مقالات گذشته در رابطه با تغییر دادن آدرس IP از طریق Command Prompt که مستلزم دستورات Netsh (به معنی Network Shell) طولانی‌ای است، صحبت کرده‌ایم. حال ما همان کار را بدون هیچگونه پیچیدگی خاصی از طریق PowerShell انجام خواهیم داد.

توجه: دستورات زیر در PowerShell v3 جدید هستند و به همین دلیل شما ملزم به داشتن ویندوز 8 یا بالاتر هستید، همچنین این دستورات باید با دسترسی ادمین (Administrative) در Command Prompt وارد شوند.

یادداشت ویراستار: این مقاله احتمالاً بیشتر مناسب مخاطبان حرفه‌ای تر ما است و نیاز به دانش سطحی در مورد آدرس دهی IP و کلاس­بندی CIDR دارد.

نحوه تغییر IP Address

احتمالا تا به حال شاهد درماندگی افرادی بوده‌اید که سعی در تغییر دادن آدرس‌های IP خود از طریق کلاس‌های رمزگذاری WMI در نسخه‌های قدیمی‌تر PowerShell بوده‌اند. اما این مشکل با از راه رسیدن PowerShell v3 حل شد و اکنون یک ماژول NetTCPIP وجود دارد که عملکرد PowerShell را بهبود بخشیده است. البته ممکن است در وهله اول به دلیل فقدان مقالات و مستندات این موضوع کمی گیج کننده به نظر برسد، اما نگران نباشید! وب سایت “جیتسو” شما را در انجام این کار یاری خواهد کرد! 😉

تغییر یک آدرس IP می‌تواند با استفاده از New-NetIPAddress cmdlet صورت گیرد که دارای پارامترهای بسیاری است که برخی از آنها حتی در Get-Help نیز ثبت نشده‌اند. بنابراین ما این دستور را برایتان آماده کرده‌ایم:

New-NetIPAddress –InterfaceAlias "Wired Ethernet Connection" –IPv4Address "192.168.0.1" –PrefixLength 24 -DefaultGateway 192.168.0.254

توضیحات دستور بالا:

  • نام اینترفیسی که می‌خواهید آدرس آی پی آن را تغییر دهید Wired Ethernet Connection است.
  • می‌خواهید به صورت استاتیک یک آی پی با آدرس 192.168.0.1 را اختصاص دهید
  • می‌خواهید یک Subnet Mask با فرمت 255.255.255.0 را تنظیم کنید. (که طبق کلاس‌بندی CIDR پیشوند آن /24 است).
  • می‌خواهید برای Default Gateway آی پی 192.168.0.254 را تنظیم کنید.

تنظیم مشخصات DNS

اکنون به یک چالش دیگر می‌پردازیم، ظاهراً یک ماژول کاملاً مجزا به نام DNSClient وجود دارد که برای تغییر تنظیمات DNS خود باید از آن استفاده کنید. برای تغییر سرور DNS خود باید از دستور زیر استفاده کنید:

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias "Wired Ethernet Connection" -ServerAddresses 192.168.0.1, 192.168.0.2

این دستور زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید آی پی 192.168.0.1 را بر روی DNS سرور اصلی برای اینترفیس Wired Ethernet Connection و آی پی 192.168.0.2 را برای DNS سرور دوم تنظیم کنید و این دستورات تمام آن چیزی است که برای تغییر تنظیمات آی پی به آنها نیاز دارید!

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا