دنیای فناوری و آموزش

نحوه ایجاد، به اشتراک گذاری و مشاهده Reelsهای اینستاگرام

لوگوی اینستاگرام Reels

ریلز / Reels تلاش اینستاگرام برای به دست آوردن محبوبیت TikTok است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد فیلم‌های 15 ثانیه‌ای با استفاده از چندین ابزار ویرایشی سرگرم کننده، ایجاد کنید. در این مقاله قصد داریم تا نحوه ساخت این ویدیوها با استفاده از ابزار Reels اینستاگرام را آموزش دهیم.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که پس تفاوت میان Reels و استوری اینستاگرام در چیست؟ در حالی که استوری بیشتر به زندگی روزمره شما می‌پردازد، ریلز / Reels بیشتر در مورد خلاقیت و سرگرمی است که در آن چندین ابزار وجود دارد که به شما در ساخت ویدیوهای جذاب و سرگرم کننده و همچنین قابل اشتراک گذاری، کمک می‌کند. Reels اینستاگرام مشابه TikTok است اما تفاوت اصلی آن این است که Reels در واقع یک ویژگی‌ای است که در یک اپلیکیشن پرکاربردتری قرار گرفته است درحالی که TikTok منحصراً برای ساخت ویدیو کلیپ‌های کوتاه کاربرد دارد. اگر شما جزو کاربران سر سخت اینستاگرام هستید، پس Reels برای شما گزینه مناسب‌تری است.

نحوه ضبط و ایجاد Reels اینستاگرام

برای شروع کار، اینستاگرام را در دستگاه iPhone یا Android خود باز کنید. از داخل اینستاگرام، روی آیکون دوربین در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید تا دوربین استوری اینستاگرام باز شود.

رفتن به بخش استوری اینستاگرام
رفتن به بخش استوری اینستاگرام

در پایین صفحه، حالت‌های مختلف دوربین را مشاهده خواهید کرد. با انگشت خود حالت‌ها را به سمت چپ اسکرول کرده تا به Reels برسید.

گزینه Reels در استوری اینستاگرام
گزینه Reels در استوری اینستاگرام

بعد از ورود به بخش Reels، چهار آیکون را در سمت چپ صفحه مشاهده خواهید کرد. این آیکون‌ها ابزارهای هستند که می‌توانید هنگام ضبط از آنها استفاده کنید:

 • Music: یک موزیک را برای پخش در کلیپ خود انتخاب کنید.
 • Playback: سرعت پخش کلیپ را انتخاب کنید. می‌توانید از افکت‌های صحنه آهسته (slow-motion) یا دور تند استفاده کنید.
 • Effects: کلکسیون اینستاگرام که شامل نمایش ماسک‌های واقعیت افزوده که متناسب با چهره شما ظاهر می‌شوند، پس زمینه‌ها، بازی‌ها و موارد دیگر می‌باشد.
 • Timer: می‌توانید با تایمر طول کلیپ را مشخص کرده تا مجبور نباشید از دستان خود جهت متوقف کردن ضبط استفاده کنید.
ابزارهای Instagram reels
ابزارهای Instagram reels

چندین دکمه دیگر نیز روی صفحه نمایش وجود دارد که می‌توانید با آنها فلش گوشی را روشن یا خاموش کرده، بین دوربین‌های جلو و عقب بچرخید یا به تنظیمات Story بروید.

ابزارهای Instagram reels
ابزارهای Instagram reels

اگر مایلید از ویدیوهایی که قبلاً گرفته‌اید یک Reels ایجاد کنید، می‌توانید با ضربه زدن روی علامت به علاوه (+) در گوشه سمت چپ پایین صفحه، ویدیو مورد نظرتان را اضافه کنید.

افزودن رسانه در Instagram reels
افزودن رسانه در Instagram reels

از داخل گالری خود یک ویدیو را انتخاب کنید (توجه داشته باشید که نمی‌توانید از عکس‌ها استفاده کنید).

گالری رسانه در Instagram reels
گالری رسانه در Instagram reels

حال می‌توانید با کشیدن انتهای جدول زمانی، ویدیو را کوتاه کنید. پس از اتمام کارتان، روی Upload ضربه بزنید.

آپلود رسانه در Instagram reels
آپلود رسانه در Instagram reels

برای شروع ضبط یک ویدیو جدید، روی دکمه دوربین ضربه بزنید. یک نوار پیشرفت صورتی رنگ در بالای صفحه ظاهر می‌شود تا محدودیت کلیپ 15 ثانیه‌ای را نشان دهد.

شروع ضبط در Instagram reels
شروع ضبط در Instagram reels

مجدد روی دکمه دوربین ضربه بزنید تا ضبط متوقف شود یا اجازه دهید تا 15 ثانیه تمام شود.

نوار پیشرفت محدودیت زمان ضبط در Instagram reels
نوار پیشرفت محدودیت زمان ضبط در Instagram reels

برای ضبط یک کلیپ بدون اینکه دستانتان درگیر باشد، روی دکمه Timer که قبلاً به آن اشاره کردیم، ضربه بزنید. مدت زمان ویدیو را انتخاب کرده و سپس روی Set Timer ضربه بزنید. سپس می‌توانید تلفن خود را روی یک پایه قرار داده و یا آن را تنظیم کنید و روی دکمه دوربین ضربه زده تا ضبط ویدیو شروع شود. تایمر ویدیو را به صورت خودکار در زمانی که از پیش تعیین شده است، متوقف خواهد کرد.

اگر قبل از محدودیت 15 ثانیه‌ای ضبط را متوقف کنید، می‌توانید کلیپ‌های جدید را با کلیپ‌ها قبلی به صورت یکپارچه ادغام کنید. پس از ضبط یک کلیپ، یک آیکون Align جدید را در کنار آن مشاهده خواهید کرد. روی آن ضربه بزنید تا نحوه جای گیری کلیپ قبلی را ببینید. سپس دوربین خود را جهت هم تراز کردن تصویر با ویدیو قبلی حرکت دهید.

تراز دوربین با توجه به ویدیو قبلی در Instagram reels
تراز دوربین با توجه به ویدیو قبلی در Instagram reels

کلیپ‌هایی که کوتاه تر از 15 ثانیه هستند، در سمت چپ آیکون دوربین Minimize می‌شوند. می‌توانید روی آن ضربه بزنید تا آن را حذف کرده و یا طولش را کوتاه کنید.

جهت اضافه کردن یک کلیپ جدید به کلیپ‌های سری قبل، مجدد روی دکمه دوربین ضربه بزنید. یک Reels می‌تواند شامل تعداد دلخواهی از کلیپ‌های شما باشد اما جمع آنها باید 15 ثانیه و یا کمتر شود.

پس از اینکه تمامی کلیپ‌های خود را ضبط کردید، روی فلش Next (>) ضربه بزنید تا ویرایش کلیپ‌ها را آغاز کنید. اگر اولین کلیپی که ضبط کرده‌اید 15 ثانیه شده باشد به صورت خودکار به صفحه ویرایش منتقل خواهید شد.

مرحله بعدی بعد از ضبط ویدیو در Instagram reels
مرحله بعدی بعد از ضبط ویدیو در Instagram reels

 نحوه ویرایش و به اشتراک گذاری Reels اینستاگرام

حال که یک Reel را ضبط کرده‌اید، چندین ابزار جدید را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد.

 • Download: جهت ذخیره فیلم در گوشی خود، روی این آیکون ضربه بزنید.
 • Stickers: در اینجا می‌توانید استیکرهای اینستاگرام، ایموجی‌ها و گیف­‌ها را اضافه کنید.
 • Draw: میتوانید با استفاده از قلم‌ها با رنگ‌های متفاوت روی ویدیو نقاشی کنید.
 • Text: متنی را با فونت‌ها و رنگ‌های مختلف به ویدیو اضافه کنید.
ابزارهای ویرایش در Instagram reels
ابزارهای ویرایش در Instagram reels

در همین صفحه می‌توانید طول یک Reel را نیز تنظیم کنید. دستگیره‌های انتهای جدول زمانی در پایین صفحه را کشیده تا کلیپ را کوتاه کنید.

کوتاه کردن کلیپ در Instagram reels
کوتاه کردن کلیپ در Instagram reels

پس از پایان ویرایش Reel، روی فلش Next (>) در پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید.

اتمام مرحله ویرایش در Instagram reels
اتمام مرحله ویرایش در Instagram reels

حال زمان آن رسیده است که Reel خود را با جهان (و یا تنها چند دوست خود) به اشتراک بگذارید. دو تب برای به اشتراک گذاشتن خلاقیت‌های شما وجود دارد: Reels و Stories.

تب به اشتراک گذاری در Instagram reels
تب به اشتراک گذاری در Instagram reels

اشتراک گذاری از طریق تب Reels ویدیوی شما را در پروفایلتان مانند یک پست معمولی اینستاگرام و در صفحه فید (اولین صفحه‌ای که پس از باز کردن اینستاگرام مشاهده می‌کنید و یا همان صفحه Home) فالوورهای شما قرار می‌دهد. ابتدا، روی پیش نمایش ضربه زده تا یک تصویر را به عنوان کاور انتخاب کنید.

عکس روی ویدیو (کاور) در Instagram reels
عکس روی ویدیو (کاور) در Instagram reels

برای تنظیم کاور، انگشت خود را تا زمانی که تصویر ثابت دلخواه خود را پیدا کنید روی خط زمانی موجود در انتهای صفحه بکشید. همچنین می‌توانید برای انتخاب یک تصویر کاور از داخل گالری عکس خود، روی Add From Gallery ضربه بزنید.

تنظیم کاور ویدیو در Instagram reels
تنظیم کاور ویدیو در Instagram reels

پس از انتخاب تصویر کاور دلخواهتان، روی Done ضربه بزنید.

تایید انتخاب عکس روی ویدیو در Instagram reels
تایید انتخاب عکس روی ویدیو در Instagram reels

حال می‌توانید به Reel خود یک کپشن نیز اضافه کنید، جهت این کار در داخل کادر متنی کنار Reel ضربه بزنید.

تنظیم کپشن ویدیو در Instagram reels
تنظیم کپشن ویدیو در Instagram reels

اگر پروفایل شما Public است، ممکن است Reel در تب Discover نیز ظاهر شود به این معنا که حتی افرادی که شما را دنبال نمی‌کنند نیز هنگام گشت و گذار در تب Discover قادر به مشاهده کلیپ شما خواهند بود. همچنین این ویدئو روی پروفایلتان برای تمام کاربران اینستاگرام قابل مشاهده خواهد بود.

دکمه Toggle (تغییر وضعیت) گزینه Also Share to Feed را فعال کرده تا Reel را با دوستان (followers) خود نیز به اشتراک بگذارید. (گزینه Also Share to Feed در پروفایل‌های خصوصی وجود ندارد)

فعال کردن share discover در Instagram reels
فعال کردن share discover در Instagram reels

با اشتراک گذاری یک Reel از طریق تب Stories، آن را به سادگی در استوری اینستاگرمتان قرار می‌دهید و 24 ساعت در آن باقی خواهد ماند. همچنین با استفاده از تب Stories می‌توانید Reel را به صورت یک پیام (Direct Message) برای دوستتان و یا یک گروه ارسال کنید.

استوری Instagram reels
استوری Instagram reels

نحوه مشاهده Reels اینستاگرام

Reels در صفحه اصلی اینستاگرامتان گنجانده شده است، اما چندین روش وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید تنها Reels را مشاهده کنید. Reels اکانت‌هایی که شما دنبال می‌کنید در فید و استوری‌هایتان ظاهر خواهند شد. جهت مشاهده Reels یک اکانت خاص، به صفحه پروفایل شخص مورد نظر رفته و روی آیکون Reels ضربه بزنید.

بخش Instagram reels در صفحه پروفایل کاربر
بخش Instagram reels در صفحه پروفایل کاربر

اینستاگرام همچنین یک بخش اختصاصی برای مشاهده Reels دارد. اپلیکیشن اینستاگرام را در iPhone یا iPad و یا دستگاه Android خود باز کنید. بر آیکون ذره بین موجود در پایین صفحه ضربه زده تا به تب Discover هدایت شوید.

تب discover در Instagram
تب discover در Instagram

در سمت چپ پایین صفحه روی Reels ضربه بزنید.

مرور کردن Instagram reels
مرور کردن Instagram reels

حال در صفحه‌ای قرار دارید که می‌توانید تمام Reelsها را مشاهده کنید. در پایین صفحه سمت چپ، می‌توانید جهت لایک کردن، نوشتن کامنت و یا به اشتراک گذاشتن Reels روی آیکون‌ها ضربه بزنید. آیکون دوربین در سمت راست بالای صفحه شما را به صفحه ایجاد Reel هدایت خواهد کرد.

مرور کردن Instagram reels
مرور کردن Instagram reels

جهت گشت و گذار در میان Reels‌ها، کلیپ را به سمت بالا کشیده تا به ویدیو بعدی بروید و یا به سمت پایین کشیده تا قسمت فید را Refresh کنید.

مرور کردن Instagram reels
مرور کردن Instagram reels

پس از مشاهده Reelsها، روی فلش بازگشت (Back) در سمت چپ بالای صفحه ضربه بزنید تا صفحه Reels را ترک کرده و به قسمت اصلی اپلیکیشن اینستاگرام بازگردید.

خروج از Instagram reels
خروج از Instagram reels

مقاله مرتبط: چگونه اکانت اینستاگرام خود را به صورت موقت غیر فعال کنید؟

سوالات متداول

 • ریلز / Reels اینستاگرام چیست؟

  اگر جزو کسانی هستید که هر روز در استوری‌های اینستاگرام با ویدئوهایی مواجه می‌شوند که لوگوی TikTok را نشان می‌دهد، قابلیت Reels را کم و بیش می‌شناسید. TikTok اپلیکیشن محبوبی است که برای ایجاد ویدئوهای کوتاه همراه با موزیک در این فضا استفاده می‌شود. متاسفانه استفاده از این اپلیکیشن برای کاربران ایرانی به سادگی میسر نیست. اینستاگرام نیز به تقلید از TikTok امکان جدیدی به برنامهٔ خود اضافه کرد که در کنار Story و Live جای گرفت و آن را ریلز / Reels نامید.

 • Reels را چگونه فعال کنیم؟

  برای دسترسی به این ویژگی در اینستاگرام باید ابتدا آن را به آخرین نسخه به روز کنید. بعد از این صفحهٔ پروفایل اینستاگرام خود را باز کنید. روی عکس پروفایل خود بزنید تا به بخش استوری بروید. Reels را می‌توانید در پایین صفحه کنار Story و Live پیدا کنید. زمانیکه روی Reels بزنید وارد آن می‌شوید.

منبع: How-to Geek

3.9/5 - (9 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه ایجاد، به اشتراک گذاری و مشاهده Reelsهای اینستاگرام»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا