دنیای فناوری و آموزش

نحوه جدا کردن ایمن فلش درایو و هارد اکسترنال در ویندوز 10

لوگوی ویندوز 10

معمولاً بیشتر افراد هنگامیکه، کار با فلش درایو USB در سیستم ویندوز 10ای خود را تمام می‌کنند آن را به سادگی از سیستم جدا می‌کنند. اما بسته به تنظیمات سیستمتان معمولاً بهتر است که قبل از جدا نمودن فلش درایو به ویندوز اطلاع دهید تا احتمال از دست رفتن اطلاعات موجود در آن کاهش یابد.

اغلب، ویندوز جدا کردن یک فلش درایو (USB) را صلاح نمی‌داند، اما چطور می‌توان بدون هیچ دغدغه‌ای فلش درایو خود را به صورت ایمن از کامپیوتر جدا کنید و با این کار نه تنها بر طول عمر و سلامت ابزار USB خود بیفزایید، بلکه از بروز خطا در فایل‌ها یا برنامه‌های در حال اجرا نیز اجتناب کنید. این ترفند کاربردی را با جیتسو همراه باشید.

چه زمانی می‌توان با اطمینان فلش درایو USB را از دستگاه جدا نمود؟

به صورت پیش فرض، در بیشتر مواقع می‌توانید با خیال راحت درایو USB را از سیستم دارای ویندوز 10 جدا کنید، مگر اینکه عملیات Write در جریان باشد به این معنا که در حال ذخیره کردن اطلاعاتی بر روی درایو باشید، و از اتفاقاتی که در پس زمینه می افتد خبر نداشته باشید. اگر نگران از دست رفتن داده‌ها و اطلاعات موجود بر روی ابزارهای USB هستید، بهتر است به صورت ایمن ابزارهای USB خود را از سیستم جدا کنید.

اگر قبلاً Write Caching را بر روی درایو USB خود فعال کرده‌اید (با انتخاب “Better Performance” در Device Manager)، باید همیشه از آیکون اعلان “Safely Remove Hardware” جهت جدا نمودن ایمن درایو استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا Write Caching بر روی درایو قابل حمل (removable drive) شما فعال شده است یا خیر، منوی Start را باز کنید و “Device Manager” را تایپ کرده سپس کلید “Enter” را فشار دهید. در زیر عنوان “Disk Drives”، درایو اکسترنال را پیدا کنید سپس راست کلیک کرده و “Properties” را انتخاب کنید. در تب “Policies” به قسمت “Removal Policy” توجه کنید.

بررسی وضعیت USB drive removal policy در Device Manager ویندوز 10
بررسی وضعیت USB drive removal policy در Device Manager ویندوز 10

چنانچه “Quick Removal” انتخاب شده است، می‌توانید به راحتی و با اطمینان خاطر درایو خود را بدون اطلاع دادن به ویندوز از دستگاه جدا کنید (البته در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید.)

اما اگر گزینه “Better Performance” انتخاب شده است، شما قطعاً نیاز خواهید داشت تا قبل از جدا نمودن درایو از دستگاه، از آیکون اعلان “Safely Remove Hardware” جهت حفظ اطلاعاتتان استفاده کنید. در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم.

نحوه جدا نمودن فلش درایو USB به صورت امن در ویندوز 10

اگر یک درایو USB به سیستمی که با ویندوز 10 کار می‌کند متصل کرده‌اید و می‌خواهید آن را بدون احتمال از دست دادن اطلاعات از سیستم جدا کنید، آیکون “Safely Remove Hardware” (که مانند یک USB متصل شده است) در قسمت اعلان‌ها بر روی نوار وظیفه که معمولاً در قسمت پایین و سمت راست صفحه قرار دارد را پیدا کنید. اگر این آیکون را مشاهده نمی‌کنید، بر روی نماد فلشی که رو به بالا است کلیک کرده تا بتوانید آیکون‌های پنهان را مشاهده کنید.

در نوار وظیفه ویندوز 10 بر روی نماد فلشی که رو به بالا است کلیک کرده تا بتوانید آیکون‌های پنهان را مشاهده کنید
در نوار وظیفه ویندوز 10 بر روی نماد فلشی که رو به بالا است کلیک کرده تا بتوانید آیکون‌های پنهان را مشاهده کنید

هنگامیکه آیکون “Safely Remove Hardware” برایتان ظاهر شد، بر روی آن راست کلیک کنید.

بر روی آیکون "Safely Remove Hardware" راست کلیک کنید.
بر روی آیکون “Safely Remove Hardware” راست کلیک کنید.

در منویی که ظاهر می‌شود، نام درایوی که می‌خواهید جدا شود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. (در ابتدای آن کلمه “Eject” وجود خواهد داشت.)

نام درایوی که می‌خواهید جدا شود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
نام درایوی که می‌خواهید جدا شود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

در صورتی که عملیات Write در جریان باشد، ویندوز قبل از حذف درایو مطمئن خواهد شد که عملیات Write خاتمه یافته است. هنگامی که شرایط جدا شدن ایمن درایو مهیا شد، ویندوز با یک اعلان با عنوان  “Safe To Remove Hardware” شما را مطلع خواهد کرد.

اعلان با عنوان  "Safe To Remove Hardware" در ویندوز 10
اعلان با عنوان  “Safe To Remove Hardware” در ویندوز 10

حال می‌توانید با خیال راحت درایو USB را از کامپیوتر خود خارج کنید.

اما همیشه این طور نیست و گاهی ویندوز این اجازه را به ما نمی‌دهد و با نمایش اعلان This device is currently in use (این ابزار در حال حاضر در حال استفاده است) ما را از جدا کردن فلش درایو باز می‌دارد. متأسفانه ویندوز اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار ما قرار نمی‌دهد و نوع یا نام برنامه‌های باز را اعلام نمی‌کند. به همین خاطر و بدون داشتن چنین اطلاعاتی رفع مشکل قدری دشوار می‌شود.

البته راه خوبی برای حدس زدن وجود دارد، کافی است ابتدا تمامی پنجره‌های مربوط به برنامه‌ی ویندوز اکسپلورر را ببندید؛ از سوی دیگر توصیه می‌کنیم هر برنامه‌ای که ممکن است به فایل‌های موجود در فلش درایو دسترسی داشته باشد را نیز ببندید. حال دوباره مراحل جداسازی را از طریق ویندوز پیگیری نمایید.

آیا در ویندوز 7 نیز مراحل جدا سازی امن به صورت گام‌های گفته شده در بالا هست؟ باید بگوییم بله! 😉 در ادامه به صورت تصویر مراحل بالا برای جدا کردن ایمن فلش درایو یا هارد اکسترنال را در ویندوز 7 هم انجام داده‌ایم.

جدا کردن ایمن فلش درایو یا هارد اکسترنال در ویندوز 7
جدا کردن ایمن فلش درایو یا هارد اکسترنال در ویندوز 7

شما برای جداسازی فلش درایو خود از رایانه چه می‌کنید؟ آیا به این موارد توجهی دارید یا بدون هیچ ملاحظه‌ای ابزار را از رایانه جدا می‌کنید، به نظرتان کدام روش بهتر است؟ حتما نظرتان را در قسمت دیدگاه‌ها بیان کنید.

منبع: How-to Geek

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا