دنیای فناوری و آموزش

از صفر تا صد سامانه همتا و آموزش رجیستری گوشی موبایل

صفر تا صد سامانه همتا و آموزش رجیستری گوشی همراه

آیا با رجیستری گوشی و سامانه همتا آشنا هستید؟ ما در این مقاله با آموزش جامع رجیستر کردن گوشی که شامل فعال‌سازی گوشی نو و مسافری و سایر موارد می‌شود، همراهتان هستیم.

فهرست محتوا نمایش

خرید و فروش گوشی موبایل در بازار همانند گذشته نیست. در گذشته شاهد خرید و فروش ساده گوشی موبایل بودیم و تنها کار سختی که انجام می‌شد، تعویض تراشه سیم‌کارت بود. در حال حاضر و به دلیل راه‌اندازی طرح رجیستری، خرید و فروش گوشی‌های هوشمند و حتی واردات آن‌ها با پیچیدگی‌هایی همراه شده که در این مقاله از جیتسو قصد داریم به بررسی کامل این موارد بپردازیم.

فهرست مطالب:

سامانه همتا چیست؟

پیش از هر چیز باید بگوییم که اصلا سامانه همتا چیست و به چه دردی می‌خورد؟ سامانه همتا یک پایگاه اختصاصی برای ثبت اطلاعات گوشی‌های موبایل است. دسترسی به اطلاعات این سامانه از طریق وب‌سایت، کد دستوری USSD، پیامک یا حتی اپلیکیشن امکانپذیر خواهد بود. نگران نباشید! نحوه بکارگیری تمام مواردی که عنوان کردیم بسیار ساده هست و شما خیلی راحت می‌توانید کار با سامانه همتا را بیاموزید.

اما هدف از پیاده سازی سامانه همتا چیست؟ هدف از ارائه این سامانه آن است که کاربران در حین خرید یک گوشی مطمئن شوند که دستگاه قاچاق نیست و به طور رسمی وارد کشور شده است. همچنین این سامانه منجر می‌شود تا طبقه بندی اطلاعات گوشی‌ها و کاربران آن‌ها به طور دقیق انجام شود و مشخص گردد که هر گوشی متعلق به چه فردی است و چه کسی می‌تواند با سیم کارت خود از آن استفاده کند. بنابراین به طور کلی سامانه همتا پایگاه اطلاعاتی را ایجاد کرده که گوشی‌های موبایل را طبقه‌بندی می‌کند و امکان مشخص کردن گوشی‌های غیر قاچاق و انتقال مالکیت و غیره را فراهم می‌کند.

هدف از راه‌اندازی طرح رجیستری را می‌دانید؟

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط حاکم با حجم زیادی از کالاهای قاچاق مواجه است. سودجویان زیادی وجود دارند که از راه وارد کردن قاچاق کالاهای مختلف، درآمدهای زیاد کسب می‌کنند و همین مسئله دولت را بر آن داشت تا در زمینه واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند، ابتکار عمل را با راه‌اندازی سامانه همتا و طرح رجیستری در دست بگیرد.

با اینکه در ابتدای آغاز به کار طرح رجیستری، مشکلات نسبتا زیادی به وجود آمد و خریداران و فروشندگان را سردرگم کرد، اما به نظر می‌رسد هم‌اکنون به ثبات خوبی رسیده است. بر اساس آمارهای ارائه شده می‌توان گفت طرح رجیستری در کنار آن که توانسته واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند را تا حد زیادی کاهش دهد، درآمد بسیار قابل توجهی را هم برای دولت به ارمغان آورده است.

در حقیقت دولت قصد دارد ورود و خروج تمام گوشی‌های هوشمند به کشور را تحت کنترل داشته باشد و بدین ترتیب، تأثیر واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند را کمرنگ کند. البته فراموش نخواهیم کرد که پس از آغاز طرح رجیستری از روش‌های مختلفی همانند گوشی‌های مسافری برای واردات و قانونی کردن گوشی‌های قاچاق استفاده شد، اما هرچه زمان گذشت، این طرح رجیستری بود که توانست به موفقیت برسد. در ادامه به بررسی کامل این روش‌ها برای قانونی کردن یا به عبارت دیگر، رجیستر کردن گوشی‌های هوشمند خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

گوشی یا تبلت سیم‌کارت خوری که از مبادی قانونی وارد کشور نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد، در صورت عدم رجیستر پس از گذشت یک ماه (۳۰ روز) قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور سرویس دریافت نمی‌کند و قابل استفاده نخواهد بود.

خریداران می‌توانند درصورت بروز هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه‌ی استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ یا شماره ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات مراجعه کنند.

برای شکایت از مشکلات فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه با وجود طی تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تاییدیه فعال شدن گوشی، موضوع باید به مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ اعلام شود.

همان‌طور که گفته شد باید پس از خریداری گوشی هوشمند نو، آن را فعال‌سازی کنید، اما قبل از فعال‌سازی دستگاه باید از اصالت گوشی هوشمند، مطمئن شوید. هنگامی که از اصالت گوشی اطمینان حاصل کردید، وقت آن رسیده است که دستگاه را رجیستر کنید. بنابراین تصمیم داریم قبل از آموزش فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا، روش استعلام گوشی را آموزش دهیم.

آموزش روش‌های استعلام اصالت گوشی از سامانه همتا

سامانه همتا به خریداران گوشی‌های موبایل جدید اجازه می‌دهد قبل از خرید گوشی مورد نظرشان اصالت آن را بررسی کنند و به نوعی مطمئن شوند که گوشی مورد نظرشان قاچاق یا غیر قانونی نبوده و در آینده مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. چهار روش متفاوت برای استعلام دستگاه در سامانه همتا وجود دارد که شما را با هر کدام از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

نکته: در هر چهار روش پایین نیازمند شناسه IMEI دستگاه خواهید بود که می‌توانید برای به دست آوردن آن از کد #۰۶#* استفاده کنید یا نگاهی به پشت جعبه گوشی هوشمند داشته باشید.

۱: ارسال پیامک به شماره ۷۷۷۷

شما در این روش باید وارد گوشی خود شوید و از طریق پیامک، شناسه IMEI گوشی جدیدی که قصد خرید دارید را به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید. بدین منظور ابتدا کد IMEI گوشی مورد نظر را با شماره‌گیری #۰۶#* دریافت کرده و در گوشه‌ای بنویسید. سپس مراحل زیر را طی کنید:

  • یک پیامک حاوی کد IMEI گوشی را به شماره 7777 ارسال کنید.
  • منتظر دریافت پیامک از سوی سامانه همتا باشید. این پیامک ظرف چند دقیقه برایتان ارسال خواهد شد و حاوی اطلاعات گوشی است که کد IMEI آن را ارسال کرده بودید. اطلاعات ارائه شده را با اطلاعاتی که از طریق پیامک برایتان ارسال شده را مطابقت دهید.

۲: ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت دستگاه را می‌توان ورود به سامانه همتا عنوان کرد. با ورود به این سامانه اینترنتی، باید مطابق با تصویر روی گزینه استعلام اصالت کلیک کنید.

ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir برای استعلام اصالت کالا

پس از آن که روی گزینه موردنظر کلیک کردید، باکس جدیدی باز می‌شود که در آن باید شناسه IMEI را وارد کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی، گزینه جست‌وجو را انتخاب کنید. در ادامه وضعیت دستگاه برای شما نمایش داده می‌شود و بدین ترتیب، می‌توانید از قانونی بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.

دریافت استعلام از سامانه همتا

اگر گوشی که قصد خرید آن را دارید در سامانه همتا ثبت شده باشد و گوشی قاچاق نباشد، ظرف چند ثانیه مشخصات دستگاه نمایش داده می‌شود. در این حالت شما می‌توانید با خیال راحت گوشی مورد نظر را خریداری کنید.

آموزش کار با سامانه همتا و مشاهده اصالت گوشی با استفاده از کد IMEI از طریق وب‌سایت سامانه همتا

۳: استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

شما می‌توانید از طریق یک گوشی موبایل، کد دستوری *۷۷۷۷# را وارد کنید و سپس روی گزینه برقراری تماس، ضربه بزنید.

استفاده از کد دستوری *7777# برای استعلام اصالت گوشی تلفن همراه

این کار باعث می‌شود تا منوی سامانه همتا که گزینه‌های متعددی هم دارد، نمایش داده شود. شما باید گزینه استعلام اصالت را با وارد کردن عدد ۱ کنار آن و سپس انتخاب گزینه Send، انتخاب و تأیید کنید؛ این کار شما را وارد مرحله بعدی خواهد کرد.

استفاده از کد دستوری *7777# برای استعلام گوشی و انتخاب گزینه 1 یا استعلام اصالت

در باکس جدید از شما خواسته می‌شود تا شناسه IMEI گوشی هوشمند جدیدی که قصد خرید آن را دارید، وارد کنید. مطابق تصویر پایین عمل کرده و گزینه ارسال (Send) را انتخاب کنید.

استفاده از کد دستوری *7777# برای استعلام گوشی و وارد کردن کد IMEI گوشی

اگر شناسه وارد شده دستگاه صحیح باشد، پیام زیر را مشاهده خواهید کرد و باید منتظر پاسخ از سوی سامانه همتا باشید؛ این پاسخ از طریق یک پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

استفاده از کد دستوری *7777# برای استعلام گوشی و ارسال پیامک از طرف سامانه همتا

۴: استعلام اصالت دستگاه از طریق اپلیکیشن همتا

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت گوشی هوشمند را می‌توان استفاده از اپلیکیشن همتا دانست. شما می‌توانید با نصب این برنامه در گوشی موبایل فعلی خود، تاییدیه لازم را دریافت کنید.

در حقیقت باید پس از ورود به برنامه، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

تصویری از اپلیکیشن همتا

در ادامه خواهید دید که فیلد جدیدی به منظور وارد کردن شناسه IMEI گوشی جدید نمایش داده خواهد شد. شما باید شناسه را به درستی و با دقت وارد کنید و در نهایت، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید تا نتیجه نهایی برای شما نمایش داده شود.

تصویری از منوی اپلیکیشن همتا

آموزش شناسایی گوشی قاچاق و رجیستر شده

یکی از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی طرح رجیستری و سامانه همتا را می‌توان شناسایی گوشی‌های قاچاق عنوان کرد، اما روش شناسایی این گوشی‌ها ممکن است کماکان برای بسیاری از افراد، نامعلوم مانده باشد. بهترین روش شناسایی گوشی قاچاق را می‌توان استعلام اصالت گوشی عنوان کرد که روش‌های مختلف آن را در قسمت‌های بالا آموزش دادیم.

هنگامی که استعلام اصالت گوشی را از روش‌های ذکر شده انتخاب کنید، خواهید دید که شناسه IMEI توسط سامانه همتا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اطلاعات مربوط به آن نمایش داده می‌شود. شما به راحتی و مطابق با تصویر زیر، می‌توانید اطلاعات گوشی را مشاهده کرده و قانونی بودن آن را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات مربوط به مدل و مشخصات فنی دستگاه می‌شود؛ این مسئله ارزش بالایی دارد و باعث می‌شود تا افراد سودجو نتوانند از شناسه IMEI یک گوشی دیگر سوء استفاده کنند.

مشاهده اصالت گوشی با استفاده از کد IMEI از طریق وب‌سایت سامانه همتا

تصویر بالا بیانگر مشاهده اصالت گوشی با استفاده از کد IMEI از طریق وب‌سایت سامانه همتا می‌باشد. البته بد نیست بدانید همانطور که در بالاتر گفته شد، امکان استعلام اصالت گوشی از طریق ارسال پیامک کوتاه هم وجود دارد. شما می‌توانید شناسه IMEI گوشی موردنظرتان را از طریق پیامک به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید. در ادامه و ظرف مدت زمانی کوتاه، اطلاعات مربوط به گوشی هوشمند برای شما ارسال می‌شود و بدین ترتیب، می‌توانید اصالت گوشی را مورد بررسی قرار دهید.

مهم: اما اگر اصالت گوشی توسط سامانه همتا تکذیب شود، گوشی مورد نظر در طرح رجیستری موبایل ثبت نشده و به صورت قاچاق یا غیر قانونی وارد بازار کشور شده است. در این شرایط به هیچ وجه گوشی مورد نظر را خریداری نکنید و حتی اگر آن را خریداری کرده‌اید و به تازگی از این موضوع مطلع شده‌اید، سریعا گوشی را به فروشنده برگردانید و در صورت نیاز مراتب را به مراجع قضایی منتقل کنید.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید گوشی هوشمند و بعد از دریافت استعلام اصالت آن باید مدنظر داشته باشید، دریافت کد فعال‌سازی از فروشنده است. معمولا این کد فعال‌سازی روی یک کارت مخصوص درج شده است. شما می‌توانید این کارت را درون جعبه دستگاه پیدا کنید یا آن را به صورت مستقیم از فروشنده دریافت کرده و در حضور هم، گوشی را فعال‌سازی کنید.

آموزش فعال‌سازی گوشی جدید

اما بعد از خرید گوشی که مطمئن هستیم قاچاق نیست چه کنیم؟ در این مرحله شما باید به عنوان کاربر گوشی، اطلاعات آن را در سامانه همتا به ثبت برسانید. انجام این کار به سادگی امکانپذیر است و به آن فعال‌سازی گوشی در سامانه همتا گفته می‌شود. بهترین روش برای انجام این کار مربوط به استفاده از کد USSD اختصاصی سامانه همتا می‌شود.

البته فراموش نکنید که فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا هم ۳ روش مختلف دارد و ما هر سه مورد را آموزش خواهیم داد. در نهایت این شما هستید که باید ساده‌ترین روش فعال‌سازی گوشی جدید را در میان سه روش پایین، انتخاب کنید. 😉

ضرورت انجام فرآیند فعال سازی در لحظه خرید دستگاه
در صورتی که قصد خرید دستگاه دارید، حتما آن را در حضور فروشنده، به کمک کد فعال سازی، برای سیم کارت خود فعال سازی نمایید. در صورت عدم فعال سازی دستگاه، آنتن دستگاه پس از مدت کوتاهی قطع شده و مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از این موضوع، برعهده خریدار می‌باشد. به عنوان نمونه، درصورت سوء استفاده از شناسه(IMEI) و مشاهده شناسه جعلی مشابه با شناسه(IMEI) دستگاه خریداری شده در شبکه، چنانچه فرآیند فعال سازی توسط خریدار انجام نشده باشد، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای مالک قبلی دستگاه در نظر گرفته خواهد شد.
در این صورت، شما که دستگاه را خریداری کرده اما انتقال مالکیت نگرفته‌اید، متضرر اصلی خواهید بود.
لذا توصیه می‌گردد حتماً فرآیند فعال سازی در لحظه خرید دستگاه و در حضور فروشنده انجام گیرد.

فعال‌سازی از طریق سایت همتا hamta.ntsw.ir

یکی از ساده‌ترین روش‌های فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید را می‌توان ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir عنوان کرد. روی آدرس کلیک کرده و با ورود به صفحه اصلی، مطابق با تصویر پایین اقدام به انتخاب گزینه فعال‌سازی کنید.

فعال‌سازی گوشی جدید از طریق ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir

هنگامی که این گزینه را انتخاب کردید، وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد که در آن یک باکس نمایش داده می‌شود و اطلاعات جدیدی را از شما درخواست می‌کند. توجه داشته باشید که فیلد اول از شما می‌خواهد که شماره تلفن همراه اصلی خود را وارد کنید، سپس در فیلد دوم هم باید شناسه IMEI را وارد و در ادامه هم باید کد فعال‌سازی را در فیلد سوم وارد کنید.

فعال‌سازی گوشی نو از طریق ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir

بدین ترتیب، فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید شما در سامانه همتا انجام می‌شود یا اصطلاحا، گوشی هوشمند شما رجیستر خواهد شد. در نظر داشته باشید که گوشی‌های قدیمی تری که قبل از پیاده سازی طرح رجیستری خریداری شده‌اند نیازی به فعال سازی ندارند و این مراحل فقط باید برای گوشی‌های جدیدی طی شوند که شامل طرح رجیستری می‌شوند. لازم به اشاره است که فعال سازی گوشی موبایل از طریق سامانه همتا بدون نیاز به ورود به سایت همتا و از طریق کد USSD در گوشی موبایل هم امکانپذیر است. مراحل انجام این کار را در ادامه توضیح می‌دهیم.

۲: استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

شما می‌توانید از کد دستوری ذکر شده هم برای فعال‌سازی گوشی هوشمند خود استفاده کنید. وارد بخش دایلر (dialer) گوشی شوید و شماره #۷۷۷۷* را وارد کنید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* برای فعال سازی گوشی جدید و نو

صفحه‌ای جدید نمایش داده می‌شود که گزینه‌های مختلفی دارد. شما باید عدد ۲ را به منظور آغاز فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا وارد کرده و تأیید کنید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه دوم برای فعال سازی گوشی جدید

در ادامه از شما خواسته می‌شود که شناسه IMEI گوشی را وارد کنید. همان‌طور که گفته شد، این شناسه در پشت جعبه دستگاه قرار دارد یا می‌توانید برای پیدا کردن آن کد دستوری #۰۶#* در دایلر گوشی شماره‌گیری کنید. در هر صورت، شناسه را به درستی وارد کرده و تأیید کنید تا وارد بخش بعدی شوید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه سوم برای وارد کردن کد IMEI گوشی نو

در این مرحله باید شماره سیم کارتی که قصد دارید گوشی را به‌نام آن، تغییر مالکیت دهید یا به عبارت دیگر، فعال‌سازی کنید، وارد کرده و از این مرحله هم عبور کنید. البته ممکن است این شماره سیم‌کارت به صورت پیش‌فرض نمایش داده شود که در این حالت باید عدد کنار آن را وارد کرده و در نهایت، تأیید کنید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله وارد کردن شماره سیم کارت مالک جدید

در این مرحله باید کد فعال‌سازی را که یک عدد ۶ رقمی است، وارد کنید. توجه داشته باشید که این عدد با صفر شروع نمی‌شود. معمولا این کد در کارت گارانتی دستگاه وجود دارد یا توسط فروشنده در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* برای فعال سازی گوشی جدید و نو - مرحله وارد کردن کد فعال سازی

در ادامه صفحه‌ای جدید را مشاهده خواهید کرد که در آن، شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌کارت درج شده‌اند. در حقیقت این صفحه جدید بدین منظور نمایش داده شده است که شما اطلاعات کلی خود را مجددا مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که صحت آن را تأیید می‌کنید، عدد ۱ را وارد کرده و گزینه ارسال را انتخاب کنید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* برای فعال سازی گوشی جدید و نو - مرحله تایید و ثبت اطلاعات

در پایان کار هم شاهد صفحه‌ای جدید خواهید بود که نشان می‌دهد گوشی جدید شما برای شماره سیم کارتی که وارد کرده‌اید، فعال‌سازی شده است. در نهایت باید روی تأیید ضربه بزنید.

استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* برای فعال سازی گوشی جدید و نو - اتمام مراحل سازی با موفقیت

شما هم اکنون موفق شدید فعال‌سازی گوشی نو را از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* انجام دهید. مشاهده خواهید کرد که پیغامی مبنی بر فعال سازی موفق گوشی برایتان نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب شما موفق شدید فعال‌سازی گوشی نو را از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* انجام دهید و می‌توانید بدون هیچ مشکلی از گوشی همراه خود استفاده می‌کنید.

۳: فعال‌سازی با استفاده از اپلیکیشن همتا

هنگامی که وارد اپلیکیشن همتا در گوشی هوشمند شوید، بخش مربوط به فعال‌سازی را مشاهده خواهید کرد. هنگامی که فعال‌سازی را انتخاب کردید، مطابق با روش وب سایت باید عمل کنید. در حقیقت باید شناسه دستگاه، شماره سیم‌کارت و کد فعال‌سازی را وارد و در نهایت، تأیید کنید. بدین ترتیب و در سریع‌ترین زمان ممکن، گوشی هوشمند جدید خود را فعال خواهید کرد.

آموزش ثبت رجیستری گوشی مسافری

یکی دیگر از روش‌های فعال‌سازی و وارد کردن گوشی از خارج کشور را می‌توان از طریق مسافرت عنوان کرد. فرض کنید شما به یک سفر خارجی رفته‌اید و در سفر اقدام به خرید گوشی هوشمند جدیدی کرده‌اید. واضح است که هنگام ورود به کشور، باید آن را فعال‌سازی کنید و انجام این کار هم مراحل خاص خود را دارد که شامل پرداخت هزینه رجیستری گوشی مسافری می‌شود.

ثبت دستگاه، صرفاً در گمرک:
مسافران سفرهای خارجی، دقت داشته باشند در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده‌اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، ابتدا باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود.

توجه داشته باشید که پرداخت حق گمرک، فقط شروع کار بوده و در نهایت باید اطلاعات مربوطه را به سامانه همتا هم ارسال کنید تا ثبت گوشی مسافری انجام شود. ما در ادامه روش کامل فعال‌سازی گوشی مسافری را به شما آموزش خواهیم داد که شامل مراحل پرداخت هزینه گمرکی گوشی هم می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا کد فعال‌سازی برایم ارسال شود؟
چقدر طول می‌کشد تا کد فعال‌سازی برایم ارسال شود؟پس از ثبت اطلاعات در گمرک و پرداخت عوارض، صفحه‌ی ارسال اطلاعات به همتا نمایان می‌شود که با انتخاب گزینه ارسال اطلاعات به همتا اطلاعات برای سامانه همتا ارسال می‌شود و در صورت تأیید اطلاعات توسط سامانه همتا، پیامکی برای پرداخت تعرفه بابت خدمات همتا به شما ارسال می‌شود. پس از پرداخت این هزینه در سامانه همتا، بلافاصله کد فعال‌سازی به شماره سیم‌کارت ثبت شده در گمرک پیامک می‌شود.
لازم به ذکر است که فقط دستگاه‌هایی که اطلاعات آنها صحیح و کامل باشد ثبت می‌شوند.

دستگاه را ثبت کرده و پیام قانونی بودن دریافت کرده‌ام اما کد فعال‌سازی برایم ارسال نشده است
در صورتی که دستگاه را به صورت مسافری ثبت کرده‌اید و دستگاهتان قانونی شده است ولی کد فعال‌سازی برای شما ارسال نشده است، با شماره همراهی که در گمرک ثبت کرده‌اید به سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir مراجعه کنید. در بخش “ثبت اطلاعات مسافری” کد فعال‌سازی دستگاه مربوطه را مشاهده نمایید.

پرداخت عوارض دستگاه در گمرک، صرفاً برای مسافران سفرهای خارجی، به دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد. توصیه اکید می‌شود، جهت راحتی و تسریع در انجام فرآیند ثبت، از روش اینترنتی استفاده شود. دقت داشته باشید مسافران سفرهای داخلی، امکان ثبت دستگاه به صورت مسافری را ندارند.

روش اول: پرداخت عوارض در گمرک به صورت اینترنتی

گام اول

مسافران خارجی می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی گمرک به نشانی (epl.irica.gov.ir/ImeiRegister)، نسبت به پرداخت عوارض دستگاه خود اقدام نماید. لازم به ذکر است بنا اطلاع‌رسانی گمرک در سایت پرداخت مسافری، مسافران فقط تا 3 ماه پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سایت گمرک، دستگاه خود را ثبت نمایند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه (IMEI) دستگاه مسافر نخواهد داشت. یکی از موارد مهمی که باید مدنظر داشته باشید، تعداد شناسه دستگاه بوده که با توجه به تعداد خشاب سیم‌کارت، متفاوت خواهد بود.

  • در اولین مرحله به سایت اینترنتی گمرک به نشانی epl.irica.gov.ir/ImeiRegister، مراجعه کنید.
  • پس از ورود به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه اول شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد نمایید.
  • شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره گیری کد دستوری #06#*، قابل‌رؤیت است. برای انجام کلیه فرآیندها، باید 15 رقم ابتدایی این شناسه (IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) استفاده شود.
  • در دستگاه‌های معتبر و استاندارد، هر 3 شناسه (IMEI) درج شده در هر 3 محل، با یکدیگر یکسان است. بنابراین دقت داشته باشید که عوارض را برای شناسه (IMEI) واقعی دستگاهتان پرداخت کنید، چون در صورت رخ دادن اشتباه در وارد کردن شناسه (IMEI)، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ثبت تمام شناسه (IMEI)های دستگاه در گمرک
دقت داشته باشید چنانچه دستگاه شما دو سیم‌کارت (دارای دو شکاف برای قرار دادن سیم کارت) است، با استفاده از علامت مثبت (+) سبز رنگ در پایین کادر سفید، حتما سایر شناسه (IMEI)ها را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات، گزینه دریافت اطلاعات از سامانه همتا را انتخاب کنید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله یک

مرحله دو:

در مرحله بعدی پاسخ استعلام از سامانه همتا نمایش داده می‌شود، اگر برند و مدل نمایش داده شده با برند و مدل دستگاه شما مطابقت دارد، گزینه ادامه را انتخاب کنید، در غیر این صورت با پشتیبانی سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله دوم

مرحله سوم:

در مرحله بعدی، مدل و مشخصات فنی گوشی و نوع دستگاه را از لیست انتخاب می‌کنیم.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله سوم

یکسان بودن برند و مدل انتخاب شده با دستگاه
دقت داشته باشید چنانچه اطلاعات انتخاب شده در این مرحله با دستگاه انطباق نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، امکان دارد دستگاه شما ثبت نگردد. بنابراین حتما در ورود اطلاعات و انتخاب برند و مدل، نهایت دقت مبذول گردد.

مرحله چهارم:

پس از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، باید اطلاعات هویتی مسافر وارد شود. ابتدا باید تابعیت مسافر انتخاب شود. اگر تابعیت مسافر، ایرانی است دقت داشته باشید حتماً باید شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه وارد شده، متعلق به شخص مسافر باشد. در غیر این صورت سایت گمرک، به مرحله بعد نخواهد رفت. در صورتی که مسافر، از اتباع غیر ایرانی است، بایستی گزینه مربوطه را انتخاب نماید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله چهارم

مرحله پنجم:

در ادامه یک کد امنیتی به شماره سیم‌کارتی که در مرحله قبل وارد شد، ارسال می‌گردد. این کد باید در قسمت مربوطه وارد شده و گزینه ادامه انتخاب شود.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله پنجم

مرحله ششم:

در این مرحله سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ تعیین‌شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را نمایش می‌دهد. در صورت تایید اطلاعات گزینه پرداخت را انتخاب کنید در غیر این صورت بنا به تغییرات مورد نیاز گزینه‌ی حذف یا برگشت به مرحله اول را انتخاب نمایید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله ششم

مرحله هفتم:

معمولا پس از انتخاب گزینه پرداخت در هر وب سایت اینترنتی، انتظار داریم وارد درگاه پرداخت شویم یا درگاه موردنظرمان را انتخاب کنیم. این بخش از وب سایت و سامانه گمرک هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید مطابق با تصویر زیر، کد امنیتی را به درستی وارد و یکی از درگاه‌های پرداخت نمایش داده شده را انتخاب کنید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله هفتم

مرحله هشتم:

در نهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی تعیین‌شده پرداخت می‌شود.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله هشتم

مرحله نهم:

پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند نمایش داده می‌شود. این مرحله اهمیت زیادی دارد و لطفا دقت لازم را به خرج دهید. پس از پرداخت عوارض گمرک به صفحه‌ای جدید هدایت خواهید شد که اطلاعاتی مربوط به کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت نمایش داده می‌شود؛ لطفا این کدها را تا پایان فرایند و فعال‌سازی گوشی مسافری در یک کاغذ یادداشت کرده و نگه دارید. در این مرحله و صفحه جدید نمایش داده شده یک گزینه با عنوان تکمیل فرایند وجود دارد؛ شما باید روی این گزینه کلیک کرده تا وارد مرحله بعد شوید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله نهم

مرحله دهم:

پس از آن که گزینه تکمیل فرایند را انتخاب کردید، وارد صفحه جدیدی خواهید شد که پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه برای شما نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام، باید گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید.

یکی از اشتباهاتی که برخی از مسافران عزیز انجام می‌دهند، نداشتن توجه کافی و انتخاب نکردن این گزینه مهم است. در صورتی که این گزینه را انتخاب نکنید، هیچ‌گونه اطلاعاتی از سوی گمرک برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد و کد فعال‌سازی دستگاه به صورت آنی برای شما پیامک نخواهد شد.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله دهم

مرحله یازدهم:

پس از انتخاب گزینه‌ی ارسال اطلاعات به همتا پیغام زیر نمایش داده می‌شود.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله یازدهم

مرحله دوازدهم:

پس از ارسال اطلاعات به همتا، یک پیامک برای پرداخت مبلغ ۳/۰۷۴ تومان (بابت خدمات همتا) به شماره سیم‌کارت وارد شده در مرحله ۴ ارسال می‌شود. در این مرحله می‌توانید با کلیک بر روی لینک داخل پیامک یا ورود به پنل کاربری (کارتابل) خود در همتا هزینه مذکور را پرداخت و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در ادامه مراحل از طریق کارتابل آموزش داده می‌شود.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله دوازدهم

مرحله سیزدهم:

هنگامی که روی لینک موردنظر کلیک کنید یا به صورت خودکار وارد بخش کاربری خود خواهید شد یا در غیر این صورت، باید در صفحه نخست، اطلاعات مربوطه همانند کد ملی و شماره سیم‌کارت را وارد کرده و پروفایل جدیدی ایجاد کنید. پس از ورود به کارتابل خود در سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir، وارد بخش “اطلاعات ثبت مسافری” می‌شویم. سپس بر روی گزینه “کلیک کنید” در جلوی اطلاعات گوشی مذکور کلیک می‌کنیم.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله سیزدهم

مرحله چهاردهم:

در این مرحله وارد صفحه نمایش اطلاعات دستگاه خود می‌شوید. در صورتی که تمامی اطلاعات صحیح است بر روی گزینه “تایید و پرداخت” کلیک می‌کنیم. لازم به ذکر است در صورت کلیک بر روی لینک موجود در پیامک همتا، مستقیماً به این صفحه هدایت می‌شوید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله چهاردهم

مرحله پانزدهم:

در صفحه درگاه پرداخت، اطلاعات یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب و کد امنیتی نشان داده شده را وارد می‌کنیم و سپس بر روی گزینه “پرداخت” کلیک می‌کنیم.

انجام تراکنش برای دارنده کارت امکان پذیر نمی‌باشد
در صورتی که با خطای “انجام تراکنش برای دارنده کارت امکان پذیر نمی‌باشد” مواجه شدید، به وسیله سایر کارت‌های بانکی خود اقدام به پرداخت نمایید. خطاهای مربوط به این صفحه (صفحه درگاه پرداخت) مربوط به شبکه بانکی می‌باشد و می‌توانید با تماس با بانک صادر کننده کارت خود مشکل را بررسی و رفع نمایید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله پانزدهم

مرحله شانزدهم:

در صورتی که پرداخت با موفقیت انجام شود، به صورت اتوماتیک به صفحه پرداخت موفقیت‌آمیز همتا برگشت داده می‌شوید.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله شانزدهم

مرحله هفدهم:

حال برای مشاهده کد فعال‌سازی دستگاه، بر روی گزینه “مشاهده کد فعال‌سازی دستگاه” کلیک می‌کنیم.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله هفدهم

مرحله هجدهم:

در این مرحله به صفحه “اطلاعات ثبت مسافری” برگشت داده می‌شوید و کد فعال‌سازی دستگاه برای شما نشان داده می‌شود. همچنین این کد از طریق پیامک به شماره سیم‌کارتی که در مرحله 4 وارد کرده‌اید نیز ارسال می‌شود.

رجیستری گوشی مسافری از طریق وب‌سایت رسمی گمرک ایران - مرحله هجدهم

ضرورت فعال‌سازی دستگاه
پس از مشاهده و دریافت کد فعال‌سازی، لازم است دستگاه را برای خود فعال کنید. برای اینکار آموزش فعال‌سازی دستگاه را که در ابتدای مقاله به آن پرداختیم را مطالعه کنید.

روش دوم: پرداخت حقوق گمرکی در هنگام ورود به کشور در دفاتر گمرک

مسافر می‌تواند در حین ورود به کشور با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه (یا پایانه‌های مرزی)، دستگاه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، بر اساس آکبند یا کارکرده (دست دوم) بودن دستگاه، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است که بر اساس ارزش دستگاه مسافر، توسط گمرک تعیین می‌شود. پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن، برای مسافر پته (مجوز) گمرکی صادر می‌گردد که معمولاً در قسمت توضیحات آن، نام شخص مسافر، شماره پاسپورت، مدل، برند و شناسه (IMEI) دستگاه ذکر گردیده است. لازم است تا مرحله نهایی ثبت و فعال‌سازی موفق دستگاه در همتا، این اسناد نزد مسافر باقی بماند تا در صورت مشکلات احتمالی، قابل پیگیری باشد.

تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی پس از اظهار دستگاه و پرداخت حقوق گمرکی آن
تصویر نمونه پته (مجوز) گمرکی

اقدامات لازم در صورت عدم دریافت کد فعال سازی از همتا با وجود ثبت دستگاه در گمرک
این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام نماید، اما گمرک ج.ا.ا با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک لزوماً موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌گردد.

سامانه همتا پس از دریافت اطلاعات ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دو سیمکارته، موجود بودن شماره سیمکارت جهت ارسال کد فعال‌سازی و…) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیستر کردن دستگاه و ارسال کد فعال‌سازی برای فرد متقاضی اقدام می‌نماید.

بنابراین، اگر عوارض دستگاه خود را پرداخت نموده اید اما دستگاه شما هنوز در سامانه همتا ثبت نشده است، باید موضوع را از گمرک پیگیری نمایید تا در صورت نیاز به تکمیل یا ویرایش اطلاعات، اقدامات لازم انجام گرفته و اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال گردد.

خاطر نشان می‌شود، در زمینه ثبت دستگاه مسافری و اصلاح و ویرایش اطلاعات هویتی مسافر و دستگاه ایشان، نیاز به هیچ گونه ارتباطی با همتا نبوده و به محض اینکه اطلاعات اصلاح شده از طرف گمرک برای همتا ارسال شود، مشکل حل خواهد شد.

گمرک ایران

آموزش انتقال مالکیت گوشی دست دوم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سامانه همتا و راه‌اندازی این طرح را می‌توان اشراف اطلاعاتی نسبت به کلیه اقدامات همانند تغییر مالکیت و خرید و فروش دستگاه عنوان کرد. هنگام خرید و فروش دستگاه از سه روش زیر می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار نموده و فرآیند انتقال مالکیت دستگاه را انجام داد:

  1. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
  2. کد دستوری #۷۷۷۷*
  3. اپلیکشین همتا

در این آموزش، مراحل انجام فرآیند انتقال مالکیت دستگاه، با استفاده از وب‌سایت همتا و کد دستوری #۷۷۷۷* ارائه می‌شود.

ضرورت انتقال مالکیت در زمان خرید و فروش
اگر می‌خواهید دستگاه کارکرده (دست دوم) خریداری کنید حتماً باید از فروشنده انتقال مالکیت گرفته و در حضور ایشان، دستگاه را برای سیم کارت خود، با موفقیت فعال سازی نمایید. در صورتی که دستگاهی را خریداری کنید اما از فروشنده انتقال مالکیت نگیرید و برای سیم‌کارت خود فعال‌سازی نکنید، اگر از شناسه (IMEI) دستگاه‌تان سوء استفاده شود، آنتن دستگاه‌تان قطع شده و با سیم‌کارت شما آنتن نخواهد گرفت و شما متضرر خواهید شد.توجه کنید در مواردی مثل قرض دادن، تعویض سیمکارت و موارد مشابه که خرید و فروشی رخ نداده، نیازی به انتقال مالکیت نیست.

پیش نیاز انتقال مالکیت دستگاه
پیش نیاز این که بتوان دستگاهی را انتقال مالکیت داد این است که ابتدا تحت مالکیت قطعی سیم کارتی درآید. بنابراین، اگر قصد فروش دستگاهی را دارید که پیش از شروع طرح رجیستری روشن بوده، ابتدا به کمک فرآیند افزودن دستگاه، آن را تحت مالکیت سیم کارت خود درآورده و سپس به سیم کارت خریدار انتقال مالکیت دهید.

۱: انتقال مالکیت گوشی از طریق وب سایت hamta.ntsw.ir

نخستین روش تغییر مالکیت را می‌توان ورود به سامانه همتا و ثبت نام در آن عنوان کرد. مراحل ثبت نام در بخش‌های قبل توضیح داده شده است. شما پس از ثبت نام و ورود به بخش کاربری، یک گزینه با عنوان (انتقال مالکیت/فروش) را مشاهده خواهید کرد.

هنگامی که روی این گزینه کلیک کنید، در بخش جدید با صفحه‌ای برخورد خواهید کرد که در آن کد ملی شما در وسط نمایشگر قرار گرفته و شناسه کلیه گوشی‌هایی که در مالکیت شما قرار دارد هم نمایش داده می‌شود. با انتخاب کد شناسه IMEI گوشی موردنظرتان و در ادامه انتخاب گزینه انتقال مالکیت یا فروش، بخش جدیدی نمایش داده خواهد شد که باید شماره سیم‌کارت خریدار را وارد کنید.

با انجام این کار، یک کد فعال‌سازی جدید برای شماره موردنظرتان ارسال می‌شود و می‌توان گفت که کار انتقال مالکیت گوشی از طریق سامانه همتا به پایان رسیده است. در ادامه این خریدار است که باید از طریق سامانه همتا که البته مراحل آن در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، وارد پروفایل کاربری خود شود و دستگاه را فعال‌سازی یا به عبارت دیگر، رجیستر کند.

۲: انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷*

مرحله یک:

در صورتی که قصد دارید انتقال مالکیت گوشی خود را از طریق کد دستوری ذکر شده انجام دهید، ابتدا باید مالک دستگاه با سیم کارتی که گوشی موردنظر برای آن به ثبت رسیده است، اقدام به گرفتن کد دستوری #۷۷۷۷* کند. فرقی ندارد که سیم‌کارت در گوشی جدید یا همان گوشی قدیم قرار داشته باشد، مهم این است که سیم‌کارت مورد استفاده همان سیم‌کارت مالک دستگاه باشد.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله اول

مرحله دو:

در این مرحله لازم است تا با ارسال عدد ۳، گزینه «انتقال مالکیت» انتخاب شود.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله دوم

مرحله سه:

در مرحله بعد، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه (IMEI)های تحت مالکیت سیم‌کارت شما را نمایش می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسه (IMEI) ای را ارسال کنید که قصد انتقال مالکیت آن را دارید. در صورتی که هیچ شناسه (IMEI)ای برای شما نمایش داده نشد، می‌بایست عدد مربوط به گزینه «افزودن دستگاه» یعنی 0 را ارسال کنید و سپس شناسه (IMEI) دستگاه که ۱۵ رقمی می‌باشد را بدون هیچگونه علامات اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد کنید.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله سوم

مرحله چهار:

در این مرحله لازم است تا شماره سیم‌کارتی که قصد دارید مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهید (یعنی شماره سیم کارت فرد خریدار) را وارد نمایید.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله چهارم

مرحله پنج:

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه (IMEI) دستگاهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و شماره سیم‌کارت فرد خریدار را برای شما نمایش می‌دهد. در صورتی که این اطلاعات مورد تائید شما است، عدد ۱ را ارسال کنید.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله پنجم

مرحله شش:

در نهایت یک پیغام تأیید نمایش داده خواهد شد و بدین ترتیب، کار انتقال مالکیت انجام می‌شود، اما معنای آن پایان کار نیست. پس از انجام کلیه مراحل بالا، یک پیامک حاوی کد فعال‌سازی برای شماره سیم‌کارت جدید ارسال خواهد شد.

لزوم فعال‌سازی توسط خریدار
دقت داشته باشید در صورت استفاده از گزینه انتقال مالکیت، که کد فعال سازی با سر شماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال گردد. فرد خریدار می‌تواند با استفاده از کد فعال‌سازی موجود در پیامک HAMTA، شناسه (IMEI) دستگاه خریداری شده را از طریق فرآیند فعال‌سازی دستگاه، برای سیم‌کارت دلخواه خود فعال نماید.

انتقال مالکیت گوشی از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* - مرحله ششم

توجه داشته باشید که انتقال مالکیت دستگاه از طریق اپلیکیشن همتا هم به همین صورت خواهد بود. مالک می‌تواند با ورود به اپلیکیشن و انتخاب انتقال مالکیت، این کار را به سادگی هرچه تمام‌تر و مطابق با آن چه که در بخش اول گفته شد، انجام دهد تا کد فعال‌سازی برای خریدار ارسال شود. در این روش هم شرایط تفاوتی نخواهد داشت و باید کد فعال‌سازی توسط خریدار برای فعال کردن گوشی که خریداری کرده است، مورد استفاده قرار گیرد.

هزینه رجیستری گوشی

یکی از سوالات مهم کاربران را می‌توان مربوط به هزینه رجیستری گوشی دانست. توجه داشته باشید که خرید گوشی جدید از فروشنده نباید شامل دریافت هزینه رجیستری از شما که خریدار هستید، شود. در صورتی که با چنین چیزی مواجه شدید، امکان طرح شکایت و پیگیری آن برای شما وجود خواهد داشت.

البته گوشی‌هایی که به صورت مسافری وارد کشور می‌شوند، شامل پرداخت هزینه‌های مربوط به گمرک و فعال‌سازی می‌شوند. به عنوان مثال و بر اساس اطلاعات موجود، هزینه دریافتی گمرک برای ثبت گوشی‌های وارداتی، چیزی در حدود ۲۶ درصد ارزش روز آن (با محاسبه نرخ دلار آزاد) دستگاه است. البته هزینه ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا هم پیش‌بینی شده که مبلغ ناچیزی است.

منبعنشانی اینترنتی
سامانه همتاhamtainfo.ntsw.ir
موبایل کمکmobilekomak.com
زومیتzoomit.ir
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا