دنیای فناوری و آموزش

منظور از about:blank چیست و چگونه آن را حذف کنید؟

صفحه about:blank مرورگر

اگر در قسمت نوار آدرس مرورگر وب خود “about:blank” می‌بینید، این به این معناست شما دارید به یک صفحه خالی که در مرورگر وب شما ایجاد شده است نگاه می‌کنید. این صفحه قسمتی از Google Chrome و Mozilla Firefox و Apple Safari و Microsoft Edge و Internet Explorer و دیگر مرورگرها می‌باشد.

صفحه‌های “about:blank” هیچ مشکلی نداشته و افراد زیادی “about:blank” به عنوان صفحه اصلی استفاده می‌کنند تا صفحه اصلی مرورگر آنها همیشه با یک صفحه سفید خالی باز شود. اگر مرورگر وب شما نیز همیشه ابتدا با “about:blank”باز می‌شود و شما آن را دوست ندارید، در این مطلب از وب‌سایت جیتسو به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را غیر فعال و حذف کنید.

about:blank چیست؟

این یک صفحه خالی است که در مرورگر وب شما ایجاد شده است. قسمت “about:” این آدرس به مرورگر می‌گوید که صفحات وب داخلی و موجود در داخل مرورگر را نشان دهد. برای مثال، در کروم می‌توانید about:settings را در نوار آدرس تایپ کرده تا صفحه تنظیمات باز شود و یا about:downloads را تایپ کرده تا لیست فایل‌های دانلود شده با کروم را مشاهده کنید.

هنگامیکه شما “about:blank” را در داخل نوار آدرس تایپ می‌کنید و Enter را فشار می‌دهید، مرورگر وب شما یک صفحه خالی بدون اینکه چیزی در داخل آن وجود داشته باشد لود (بارگذاری) می‌کند. این صفحه در اینترنت نیست و در داخل مرورگر وب شما است.

مقاله مرتبط: چگونه همیشه URL‌ها را به صورت کامل در Google Chrome نمایش دهید؟

کاربرد about:blank چیست؟

بسیاری از افراد از “about:blank” به عنوان صفحه اصلی خود استفاده می‌کنند. به این ترتیب هر بار که مرورگر وب را باز کنید یک صفحه خالی برایتان ایجاد می‌شود.

به این منظور، تنها کاری که باید انجام دهید به قسمت settings مرورگر وب خود رفته و آن را به گونه‌ای تنظیم کنید تا به جای یک صفحه وب دیگر، با “about:blank” باز شود.

مرورگر‌های وب ممکن است هنگامی که اجرا می‌شوند، در صورتی که ندانند چه چیزی را باید نمایش دهند، “about:blank” را باز کنند. یک مرورگر وب همیشه باید چیزی برای نمایش داشته باشد و گذشته از همه اینها لود کردن “about:blank” نیز راهی است برای نمایش یک صفحه خالی.

آیا این یک ویروس است یا یک بدافزار؟

“about:blank” بدافزار و یا هیچ چیز خطرناک دیگری نیست. با این حال اگر نگران هستید که کامپیوتر شما بدافزار داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم با آنتی ویروس مورد علاقه خود کامپیوترتان را اسکن کنید. انتخاب ما Malware-bytes است و پیشنهاد می‌کنیم کامپیوترتان را با آن اسکن کنید. در نسخه رایگان آن اسکن دستی (manual scan) می‌تواند بدافزارها را پاک کند. در نسخه Premium آن که برای استفاده باید هزینه پرداخت کنید، ویژگی اسکن اتوماتیک در پس زمینه اضافه می‌شود. Malware-bytes هم از کامپیوترهای ویندوزی و هم از مک پشتیبانی می‌کند.

چگونه از “about:blank” خلاص شوید؟!

(علامت تعجب در آخر سوال بالا گذاشتم که بگم خیلی خوبه و واقعا چرا تصمیم دارید حذفش کنید😄؟!) در واقع نمی‌توانید از “about:blank” خلاص شوید یا آن را حذف کنید چون قسمتی از مرورگر وب شما است و همیشه جزئی از آن خواهد بود، در هر صورت اگر نمی‌خواهید، مجبور نیستید هر بار آن را مشاهده کنید.

اگر با هر بار باز کردن مرورگر وب خود “about:blank” را می‌بینید و ترجیح می‌دهید که به جای آن صفحه New Tab مرورگرتان و یا یک صفحه وب دیگر را مشاهده کنید، تنها کاری که لازم است انجام دهید این هست که صفحه اصلی مرورگر وب را تغییر دهید.

در گوگل کروم، به قسمت menu > settings بروید. به سمت پایین صفحه اسکرول (Scroll) کنید و در قسمت “On startup” گزینه “Open the New Tab page” را انتخاب کنید یا “about:blank” را از صفحات وبی که در هنگام اجرا باز می‌شوند حذف کنید و صفحه وب مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

حذف about:blank از قسمت On startup در مرورگر گوگل کروم

در مرورگر Mozilla Firefox، مسیر menu > Options > Home پیمایش کنید. صفحه اصلی مورد علاقه خود را برای پنجره‌های جدید و new tabs انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که در اینجا “about:blank” یا “Blank page” انتخاب نشده باشند.

حذف about:blank از قسمت New Windows and Tabs در مرورگر موزیلا فایرفاکس

در مرورگر Apple Safari بر روی مک، مسیر Safari > Preferences > General را پیمایش کنید. در قسمت Homepage متن “about:blank” را حذف کرده و صفحه اصلی مورد علاقه‌تان را وارد کنید.

غیر فعال کردن about:blank در مرورگر Safari روی macOS Catalina

در مرورگر Microsoft Edge که بر پایه Chromium است، در قسمت startup بر روی menu > settings کلیک کنید. “Open a new tab” را انتخاب کنید و یا “about:blank” را از لیست صفحاتی که در هنگام اجرای Edge باز می‌شوند را حذف کنید.

حذف about:blank از قسمت On startup در مرورگر Microsoft Edge

در مرورگر Internet Explorer، این تغییرات می‌توانید از صفحه Internet Options تغییر دهید. (البته دیگر نباید از Internet Explorer استفاده کنید. حتی Microsoft نیز توصیه می‌کند که از IE دست بکشید! (حالا شما هی از این مرورگر استفاده کنید 😃) (اما ممکن است هنوز هم برای برخی اپلیکیشن‌های کسب و کار و دیگر نرم افزارهای قدیمی لازم باشد).

بر روی دکمه‌ای که به شکل چرخ دنده است کلیک کنید و “Internet Options” را انتخاب کنید. در صفحه General از داخل کادر Home page متن “about: blank” را حذف کنید و آدرس صفحه اصلی مورد علاقه‌تان را وارد کنید.

غیر فعال کردن about:blank در مرورگر IE

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «منظور از about:blank چیست و چگونه آن را حذف کنید؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا