دنیای فناوری و آموزش

عیب یابی آسان صفحه آبی مرگ یا Blue Screen of Death

صفحه آبی مرگ ویندوز

تاکنون پیش آمده که هنگام کار با ویندوز ناگهان صفحه مانیتور آبی رنگ شود و در جستجوی این باشید که علت آبی شدن صفحه ویندوز چیست؟ به این مورد صفحه آبی مرگ ویندوز گفته می‌شود و از آن با اصطلاح BSoD یاد می‌شود. در این مواقع معمولا ویندوز به طور خودکار ریستارت می‌شود. یکی از آزار دهنده‌ترین موارد در بحث عیب یابی و تعمیر اِرور‌های صفحه آبی مرگ این هست که قبل از اینکه فرصت این را داشته باشید که پیغام Error را یادداشت کنید تا بعداً آن را در گوگل جستجو کنید، کامپیوتر ریبوت می‌شود.

این مسئله به خصوص زمانی بسیار خسته کننده می‌شود که به دلیل مشکل دستگاه به صورت مکرر با این صفحه مواجه شوید. به یاد دارم که یکی از دوستان من سعی می‌کرد تا قبل از ریبوت شدن بتواند در همان چند صدم ثانیه با دوربینش از صفحه عکس بگیرد. با جیتسو همراه باشید تا نحوه جلوگیری از ریبوت شدن را به شما آموزش دهیم.

صفحه آبی مرگ در ویندوز چیست؟

در ویندوز 10 صفحه آبی مرگ (BSoD) با نام‌های صفحه آبی یا بخش خرابی سیستم نیز شناخته می‌شود. زمانی صفحه آبی مرگ در ویندوز را می‌بینید که یک خطای اساسی رخ می‌دهد و سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. معمولاً این صفحه هنگام به‌روزرسانی به نسخه جدید ویندوز، هنگام بالا آمدن ویندوز یا به طور ناگهانی هنگام استفاده از رایانه نمایش داده می‌شود. در این حالات با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

صفحه مرگ یا همان Blue Screen of Death در ویندوز 10
صفحه آبی مرگ یا به اختصار BSoD در ویندوز 10

چرا صفحه کامپیوتر آبی می‌شود؟

  1. درگیری های سخت افزاری
  2. داغ کردن اجزای کیس
  3. مشکل در RAM
  4. مشکل در تنظیمات BIOS
  5. خطاهای هارد درایو
  6. اشکال در اتصالات قسمت‌های مختلف سیستم
  7. سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی
  8. و…

غیر فعال کردن Automatic Reboot پس از اِرور‌های صفحه آبی

بهترین راه حل این است که گزینه Automatic Reboot را خاموش کرده و صفحه آبی را مجبور کنید که در همان حالت خود (صفحه آبی رنگ با نوشته‌های زیاد) باقی بماند، بنابراین ما هم تصمیم گرفتیم همین راهکار را به شما آموزش دهیم.

بر روی آیکون Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. کاربران ویندوز 7 یا ویستا مستقیماً به صفحه System Properties هدایت خواهند شد، سپس بر روی Advanced system settings نیز کلیک کنید.

صفحه System Properties در ویندوز 7

به صورت پیش فرض تب Advanced انتخاب شده است، روی دکمه Settings در زیر عنوان “Startup and Recover” کلیک کنید.

تنظیمات Startup and Recover در پنجره System Properties

و در آخر کافی هست تنها چک مارک گزینه Automatically restart در زیر عنوان System failure section را بردارید.

تنظیمات ریبوت خودکار در هنگام صفحه آبی مرگ یا همان Blue Screen of Death

دفعه بعد که BSoD دریافت کردید، خواهید توانست آن را ببینید و پیام Error را یادداشت کنید. البته اگر این اتفاق افتاد، باید کامپیوتر را به صورت دستی ریبوت کنید.

متن خطای صفحه مرگ یا همان Blue Screen

منبع: How-to Geek

5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «عیب یابی آسان صفحه آبی مرگ یا Blue Screen of Death»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا