دنیای فناوری و آموزش

آموزش تصویری 4 روش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10

ابزار Screenshot جدید در ویندوز 10

به دلایل زیادی ممکن است در یک کامپیوتر ویندوز 10ای نیاز به گرفتن اسکرین شات داشته باشید. ممکن است نیاز داشته باشید تا گزارشی از یک اِرور را به بخش IT (آی تی) ارسال کنید، یا بخواهید از تصاویر گرافیکی برای استفاده در یک ارائه، نسخه تهیه کنید و یا اینکه بخواهید نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز را آموزش دهید! مثل ما 😉

دلیل اسکرین شات گرفتن شما در ویندوز 10 اهمیت چندانی ندارد و آنچه که مهم است این هست که راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد. البته مایکروسافت راه‌های چندان ساده‌ای پیش روی شما نگذاشته است و شما باید اپلیکیشن‌های اضافی مانند Paint را داشته باشید تا بتوانید تصاویر گرفته شده را در آنها ذخیره کنید.

از میانبرهای کیبورد گرفته تا اپلیکیشن‌های موجود در ویندوز (Built-in apps)، روش‌های بسیاری برای گرفتن اسکرین شات از صفحه در یک کامپیوتر ویندوز 10ای وجود دارد. اگر زیاد موافق استفاده از میانبرهای کیبورد نیستید یا بیزارید از اینکه مجبور هستید محتوای گرفته شده را از کلیپ بورد ویندوز به یک اپلیکیشن جداگانه برای ویرایش دستی ببرید، دو اپلیکیشن ویندوزی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای گرفتن اسکرین شات کمک بگیرید. در ادامه با جیتسو همراه باشید.

آموزش گرفتن اسکرین شات تمام صفحه در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

ساده‌ترین روش برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 احتمالاً دکمه‌ای است که تمام افراد آن را در کیبورد خود دارند: Print Screen که ممکن است با عنوان PrtScrn یا PrSc یا نام‌های مخفف دیگری نیز در کیبورد وجود داشته باشد.

البته تنها با فشردن Print screen اتفاقی خاصی نمی‌افتد و اگر از اینکه مانند mac-OS یک تصویر کوچک در سمت راست پایین صفحه‌تان ظاهر نشد که نشانگر اسکرین شات گرفته شده می‌باشد، گیج شده‌اید ما شما را درک می‌کنیم! در واقع Print Screen به جای اینکه واقعاً عکس بگیرد، محتویات کل صفحه را در کلیپ بورد کپی میکند، دقیقاً مانند اینکه یک متن را هایلایت کرده و Ctrl + C را فشار داده‌اید.

برای اینکه بتوانید تصویری را که گرفته‌اید را ببینید باید Word یا Paint یا برنامه دیگری را باز کنید تا بتوانید فایل تصویری را در آن Paste کرده و با نام و فرمت دلخواهتان ذخیره کنید. اگر نمی‌خواهید از کپی و پیست استفاده کنید، شانس با شماست: با فشردن کلیدهای Windows + Print Screen تصویری از کل صفحه گرفته شده و به صورت خودکار به عنوان یک تصویر ذخیره می‌شود. همچنین برای اینکه متوجه شوید که اسکرین شات با موفقیت گرفته شده است، نور صفحه برای مدت کوتاهی کم می‌شود.

به منظور پیدا کردن تصاویر گرفته شده با استفاده از کلیدهای Windows + Print Screen، به فولدر Pictures خود رفته و به دنبال زیر پوشه Screenshots بگردید.

همچنین بخوانید: آموزش ضبط صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ با ابزار Game Bar

توجه: اگر اکانت Microsoft One Drive دارید، حتماً فولدر One Drive Pictures خود را از نظر اسکرین شات‌ها بررسی کنید، زیرا ممکن است به صورت پیش فرض به جای فولدر Pictures اسکرین شات در آن ذخیره شده باشد.

محل ذخیره شدن اسکرین شات‌هایی که در ویندوز 10 به طور خودکار گرفته شده‌اند.
محل ذخیره شدن اسکرین شات‌هایی که در ویندوز 10 به طور خودکار گرفته شده‌اند.

آموزش گرفتن اسکرین شات از یک پنجره فعال در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

اگر می‌خواهید تنها از پنجره‌ای که با آن کار می‌کنید و فعال است اسکرین شات بگیرید، باید Alt + Print Screen را فشار دهید. و باز هم، شما هیچ نشانه‌ای از اینکه با موفقیت کپی گرفته شده است دریافت نخواهید کرد، اما شما می‌توانید تصویر را در هر اپلیکیشنی که برای گرفتن اسکرین شات تمام صفحه استفاده کرده‌اید، پیست کنید.

کلیدهای ترکیبی Alt + Print Screen
کلیدهای ترکیبی Alt + Print Screen

آموزش گرفتن اسکرین شات از یک قسمت صفحه نمایش در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

اگر تنها می‌خواهید از قسمت کوچکی از صفحه تصویر تهیه کنید می‌توانید با فشردن کلیدهای Windows + Shift + S این کار را انجام دهید.

کلیدهای ترکیبی Windows + Shift + S
کلیدهای ترکیبی Windows + Shift + S

هنگامی که این کار را انجام می‌دهید یک نوار ابزار کوچک در بالای صفحه با 4 گزینه برش ظاهر می‌شود.

  • گزینه اول: با کلیک و کشیدن تصویر را به شکل مربع برش می‌دهد.
  • گزینه دوم: به شما امکان می‌دهد یک شکل آزاد را رسم کنید.
  • گزینه سوم: از پنجره فعال عکس می‌گیرد.
  • گزینه چهارم: کپی‌ای از تمام صفحه را تهیه می‌کند.
گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش با کلیدهای ترکیبی Windows + Shift + S
نوار ابزار کوچک بعد از فشردن کلیدهای Windows + Shift + S

به طور حتم این بهترین میانبر کیبورد برای گرفتن اسکرین شات است، زیرا تنها گزینه‌ای است که در پایین سمت راست صفحه تصویر کوچکی را به شما نشان می‌دهد که می‌گوید تصویر گرفته شده است. کلیک بر روی تصویر کوچک، تصویر را در Snip & Sketch باز می‌کند که در ادامه بیشتر به آن پرداخته خواهد شد.

تصویر کوچک پیش نمایش که هنگام استفاده از Windows + Shift + S برای گرفتن اسکرین، ظاهر می‌شود.
تصویر کوچک پیش نمایش که هنگام استفاده از Windows + Shift + S برای گرفتن اسکرین، ظاهر می‌شود.

آموزش اسکرین شات در Windows 10 با استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی ویندوز

در مورد گرفتن اسکرین شات با اپلیکیشن‌های داخلی ویندوز، دو گزینه وجود دارد: Snip & Sketch که برای ویندوز 10 با آپدیت اکتبر 2018 منتشر شد و ابزار Snipping Tool که کاملاً امتحان شده و از زمان ویستا بخشی از ویندوز بوده است.

با تایپ کردن در نوار جستجوی ویندوز یا با جستجو در لیست اپلیکیشن‌های منوی Start، می‌توانید هر دو ابزار را پیدا کنید.

با استفاده از نوار جستجوی ویندوز 10، می‌توانید ابزارهای اسکرین شات که در داخل ویندوز موجود هستند را پیدا کنید.
با استفاده از نوار جستجوی ویندوز 10، می‌توانید ابزارهای اسکرین شات که در داخل ویندوز موجود هستند را پیدا کنید.

Snip & Sketch هم یک ابزار ویرایشی/نشانه گذاری است و هم یک ابزار اسکرین شات. با کلیک کردن بر روی New در Snip & Sketch می‌توانید به منو مشابه‌ای که فشردن کلیدهای Windows Key + Shift + S باز میکند، دسترسی پیدا کنید. بنابراین می‌توانید به جای حفظ کردن ترکیب کلیدها با کلیک کردن مستقیماً منو را باز کنید. حتی اگر با باز کردن آن به یاد کلیدهای میانبر می‌افتید.

نمای پیش فرض Snip & Sketch ویندوز 10
نمای پیش فرض Snip & Sketch ویندوز 10

در کنار دکمه New یک فلش قرار دارد که به شما امکان می‌دهد با تاخیر زمانی 3 یا 10 ثانیه‌ای یک برش را ایجاد کنید. همراه با گزینه‌های Delay، ابزار علامت گذاری یعنی ابزار برش و یک گزینه برای به اشتراک گذاری نیز وجود دارد.

و در مورد Windows Snipping Tool، این ابزار مشابه همان Snip & Sketch اما با رابط کاربری قدیمی‌تر است.

ابزار Snipping Tool ویندوز 10
ابزار Snipping Tool ویندوز 10

ظاهر قدیمی Snipping Tool ممکن است باعث شود فکر کنید که در نهایت این ابزار از بین خواهد رفت، اما این ابزار برای چند سال با Snip & Sketch همزیستی داشته است و هیچ نشانه‌ای از این که به زودی ناپدید خواهد شد، وجود ندارد.

گذشته از ظاهر آن، تنها تفاوت‌های بزرگ بین Snip & Sketch و Snipping Tool در گزینه Delay که بین رنج 1 تا 5 ثانیه با افزایش یک ثانیه‌ای و عدم وجود گزینه‌های ویرایش تصویر در Snipping Tool است. تمام کاری که واقعاً می‌توانید با یک تصویر گرفته شده در Snipping Tool انجام دهید این است که آن را با یک قلم علامت گذاری کنید، آن را هایلایت کرده و نشانه‌هایی که ایجاد کرده‌اید را پاک کنید.

ادغام دقیق Snip & Sketch با میانبرهای کیبوردی ویندوز، باعث شده است که خود اپلیکیشن و کلیدهای میانبر مربوط به آن یعنی Windows Key + Shift + S، کاربر پسندترین روش اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 باشد.

منبع: techrepublic

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا