آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10

ابزار Screenshot جدید در ویندوز 10

از میانبرهای کیبورد گرفته تا اپلیکیشن‌های موجود در ویندوز (Built-in apps)، روش‌های بسیاری برای گرفتن اسکرین شات از صفحه در یک کامپیوتر ویندوز 10ای وجود دارد.

به دلایل زیادی ممکن است در یک کامپیوتر ویندوز 10ای نیاز به گرفتن اسکرین شات داشته باشید. ممکن است نیاز داشته باشید تا گزارشی از یک اِرور را به بخش IT (آی تی) ارسال کنید، یا بخواهید از تصاویر گرافیکی برای استفاده در یک ارائه، نسخه تهیه کنید و یا اینکه بخواهید نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز را آموزش دهید! مثل ما 😉

دلیل اسکرین شات گرفتن شما در ویندوز 10 اهمیت چندانی ندارد و آنچه که مهم است این هست که راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد. البته مایکروسافت راه‌های چندان ساده‌ای پیش روی شما نگذاشته است و شما باید اپلیکیشن‌های اضافی مانند Paint را داشته باشید تا بتوانید تصاویر گرفته شده را در آنها ذخیره کنید.

اگر زیاد موافق استفاده از میانبرهای کیبورد نیستید یا بیزارید از اینکه مجبورید محتوای گرفته شده را از کلیپ بورد ویندوز به یک اپلیکیشن جداگانه برای ویرایش دستی ببرید، دو اپلیکیشن ویندوزی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای گرفتن اسکرین شات کمک بگیرید.

نحوه گرفتن اسکرین شات تمام صفحه در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

ساده‌ترین و بارزترین روش برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 احتمالاً دکمه‌ای است که تمام افراد آن را در کیبورد خود دارند: Print Screen که ممکن است با عنوان PrtScrn یا PrSc یا نام‌های مخفف دیگری نیز در کیبورد وجود داشته باشد.

البته تنها با فشردن Print screen اتفاقی خاصی نمی‌افتد و اگر از اینکه مانند mac-OS یک تصویر کوچک در سمت راست پایین صفحه‌تان ظاهر نشد که نشانگر اسکرین شات گرفته شده می‌باشد، گیج شده‌اید ما شما را درک می‌کنیم! در واقع Print Screen به جای اینکه واقعاً عکس بگیرد، محتویات کل صفحه را در کلیپ بورد کپی میکند، دقیقاً مانند اینکه یک متن را هایلایت کرده و Ctrl + C را فشار داده‌اید.

برای اینکه بتوانید تصویری را که گرفته‌اید را ببینید باید Word یا Paint یا برنامه دیگری را باز کنید تا بتوانید فایل تصویری را در آن پیست کرده و با نام و فرمت دلخواهتان ذخیره کنید.

اگر نمی‌خواهید از کپی و پیست استفاده کنید، شانس با شماست: با فشردن کلیدهای Windows + Print Screen تصویری از کل صفحه گرفته شده و به صورت خودکار به عنوان یک تصویر ذخیره می‌شود. همچنین برای اینکه متوجه شوید که اسکرین شات با موفقیت گرفته شده است، نور صفحه برای مدت کوتاهی کم می‌شود.

به منظور پیدا کردن تصاویر گرفته شده با استفاده از کلیدهای Windows + Print Screen، به فولدر Pictures خود رفته و به دنبال زیر پوشه Screenshots بگردید.

توجه: اگر اکانت Microsoft One Drive دارید، حتماً فولدر One Drive Pictures خود را از نظر اسکرین شات‌ها بررسی کنید، زیرا ممکن است به صورت پیش فرض به جای فولدر Pictures اسکرین شات در آن ذخیره شده باشد. (تصویر الف)

محل ذخیره شدن اسکرین شات‌هایی که در ویندوز 10 به طور خودکار گرفته شده‌اند.
محل ذخیره شدن اسکرین شات‌هایی که در ویندوز 10 به طور خودکار گرفته شده‌اند.

نحوه گرفتن اسکرین شات از یک پنجره فعال در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

اگر می‌خواهید تنها از پنجره‌ای که با آن کار می‌کنید و فعال است اسکرین شات بگیرید، باید Alt + Print Screen را فشار دهید. و باز هم، شما هیچ نشانه‌ای از اینکه با موفقیت کپی گرفته شده است دریافت نخواهید کرد، اما شما می‌توانید تصویر را در هر اپلیکیشنی که برای گرفتن اسکرین شات تمام صفحه استفاده کرده‌اید، پیست کنید.

نحوه گرفتن اسکرین شات از یک قسمت صفحه نمایش در ویندوز 10 با استفاده از میانبرهای کیبورد

اگر تنها می‌خواهید از قسمت کوچکی از صفحه تصویر تهیه کنید می‌توانید با فشردن کلیدهای Windows + Shift + S این کار را انجام دهید. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید یک نوار ابزار کوچک در بالای صفحه با چندین گزینه برش ظاهر می‌شود. (تصویر ب) اولی با کلیک و کشیدن تصویر را به شکل مربع برش می‌دهد، حالت دوم به شما امکان می‌دهد یک شکل آزاد را رسم کنید، سومی از پنجره فعال عکس می‌گیرد و چهارم کپی‌ای از تمام صفحه را تهیه می‌کند.

نوار برش که با فشار دادن کلیدهای میانبر Windows + Shift + S ظاهر می‌شود.
نوار برش که با فشار دادن کلیدهای میانبر Windows + Shift + S ظاهر می‌شود.

به طور حتم این بهترین میانبر کیبورد برای گرفتن اسکرین شات است، زیرا تنها گزینه‌ای است که در پایین سمت راست صفحه تصویر کوچکی را به شما نشان می‌دهد که می‌گوید تصویر گرفته شده است (تصویر پ). کلیک بر روی تصویر کوچک، تصویر را در Snip & Sketch باز می‌کند که در ادامه بیشتر به آن پرداخته خواهد شد. (تصویر پ)

تصویر کوچک پیش نمایش که هنگام استفاده از Windows + Shift + S برای گرفتن اسکرین، ظاهر می‌شود.
تصویر کوچک پیش نمایش که هنگام استفاده از Windows + Shift + S برای گرفتن اسکرین، ظاهر می‌شود.

گرفتن اسکرین شات در Windows 10 با استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی ویندوز

در مورد گرفتن اسکرین شات با اپلیکیشن‌های داخلی ویندوز، دو گزینه وجود دارد: Snip & Sketch که برای ویندوز 10 با آپدیت اکتبر 2018 منتشر شد و ابزار Snipping Tool که کاملاً امتحان شده و از زمان ویستا بخشی از ویندوز بوده است.

با تایپ کردن در نوار جستجوی ویندوز (تصویر ت) یا با جستجو در لیست اپلیکیشن‌های منوی Start، می‌توانید هر دو ابزار را پیدا کنید. (تصویر ت)

با استفاده از نوار جستجوی ویندوز 10، می‌توانید ابزارهای اسکرین شات که در داخل ویندوز موجود هستند را پیدا کنید.
با استفاده از نوار جستجوی ویندوز 10، می‌توانید ابزارهای اسکرین شات که در داخل ویندوز موجود هستند را پیدا کنید.

Snip & Sketch (تصویر ث) هم یک ابزار ویرایشی/نشانه گذاری است و هم یک ابزار اسکرین شات. با کلیک کردن بر روی New در Snip & Sketch می‌توانید به منو مشابه‌ای که فشردن کلیدهای Windows Key + Shift + S باز میکند، دسترسی پیدا کنید. بنابراین می‌توانید به جای حفظ کردن ترکیب کلیدها با کلیک کردن مستقیماً منو را باز کنید. حتی اگر با باز کردن آن به یاد کلیدهای میانبر می‌افتید. (تصویر ث)

نمای پیش فرض Snip & Sketch ویندوز 10
نمای پیش فرض Snip & Sketch ویندوز 10

در کنار دکمه New یک فلش قرار دارد که به شما امکان می‌دهد با تاخیر زمانی 3 یا 10 ثانیه‌ای یک برش را ایجاد کنید. همراه با گزینه‌های Delay، ابزار علامت گذاری یعنی ابزار برش و یک گزینه برای به اشتراک گذاری نیز وجود دارد.

و در مورد Windows Snipping Tool، این ابزار مشابه همان Snip & Sketch اما با رابط کاربری قدیمی‌تر است. (تصویر ج)

ابزار Snipping Tool ویندوز 10
ابزار Snipping Tool ویندوز 10

ظاهر قدیمی Snipping Tool ممکن است باعث شود فکر کنید که در نهایت این ابزار از بین خواهد رفت، اما این ابزار برای چند سال با Snip & Sketch همزیستی داشته است و هیچ نشانه‌ای از این که به زودی ناپدید خواهد شد، وجود ندارد.

گذشته از ظاهر آن، تنها تفاوت‌های بزرگ بین Snip & Sketch و Snipping Tool در گزینه Delay که بین رنج 1 تا 5 ثانیه با افزایش یک ثانیه‌ای و عدم وجود گزینه‌های ویرایش تصویر در Snipping Tool است. تمام کاری که واقعاً می‌توانید با یک تصویر گرفته شده در Snipping Tool انجام دهید این است که آن را با یک قلم علامت گذاری کنید، آن را هایلایت کرده و نشانه‌هایی که ایجاد کرده‌اید را پاک کنید.

ادغام دقیق Snip & Sketch با میانبرهای کیبوردی ویندوز، باعث شده است که خود اپلیکیشن و کلیدهای میانبر مربوط به آن یعنی Windows Key + Shift + S، کاربر پسندترین روش اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 باشد.

منبع: techrepublic

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا question