دنیای فناوری و آموزش

چگونه می‌توان آیکونی را از داخل یک فایل ویندوزی با پسوند EXE خارج کرد؟

آیکون‌های ویندوز 10

ممکن است برای پروژه‌ای که بر روی آن کار می‌کنید، نیاز داشته باشید تا به نسخه بسیار با کیفیت از آیکون یک اپلیکیشن ویندوز 10ای دسترسی داشته باشید، اما نتوانید آن را در اینترنت پیدا کنید. خوشبختانه، یک افزونه رایگان به نام IconViewer وجود دارد که می‌تواند در استخراج کردن آیکونی با کیفیت بالا از داخل فایل EXE اپلیکیشن به شما کمک کند. با جیتسو همراه باشید تا با نحوه انجام این کار آشنا شوید.

ابتدا IconViewer را از وب سایت توسعه دهنده آن دانلود کرده و آن را نصب کنید. توجه داشته باشید که IconViewer به صورت یک برنامه مستقل اجرا نشده و در عوض، یک برگه (تب) ویژه به پنجره Properties فایل اضافه می‌کند که به شما امکان مشاهده و استخراج آیکون برنامه مورد نظرتان را می‌دهد.

برای اینکه IconViewer کار کند، باید به صورت مستقیم به فایل EXE برنامه‌ای که می‌خواهید از آن یک آیکون را استخراج کنید دسترسی داشته باشید. یک روش سریع برای انجام این کار اینست که اگر به میانبری (Shortcut) دسترسی دارید که به اپلیکیشن اشاره دارد، بر روی آن راست کلیک کرده و “Properties” را انتخاب کنید. سپس در سربرگ “Shortcut” بر روی “Open File Location” کلیک کنید تا مستقیم به مکان EXE در File Explorer منتقل شوید.

برای پیدا کردن مسیر EXE یک برنامه، روی Shortcut آن کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید و از سربرگ Shortcut روی گزینه Open File Location کلیک کنید.

همانطور که می‌دانید به طور معمول می‌توان فایل EXE یک اپلیکیشن را در زیر پوشه‌های C:\Program Files یا C:\Program Files x86 پیدا کرد. این نیز روش دیگری برای دسترسی به فایل EXE می‌باشد.

هنگامیکه فایل EXE اپلیکیشن را پیدا کردید، بر روی آن راست کلیک کرده و “Properties” را انتخاب کنید.

در ویندوز 10 و برنامه Explorer روی فایل EXE کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

در پنجره Properties، بر روی برگه (تب) “Icons” کلیک کنید. این یک برگه ویژه است و تنها در صورتیکه افزونه IconViewer را نصب کنید ظاهر می‌شود.

در پنجره Properties فایل EXE در ویندوز 10، روی تب ویژه برنامه IconViewer به نام Icon کلیک کنید.

در برگه Icons، کادری را مشاهده خواهید کرد که حاوی لیستی از تمام آیکون‌های موجود و ذخیره شده در فایل EXE است. برخی از آیکون‌ها در چنین اندازه مختلف ذخیره می‌شوند. در ویندوز 10، بزرگترین آیکون موجود به طور معمول در اندازه 256×256 و فرمت 32bit PNG در برگه Icons قرار می‌گیرد.

بر روی آیکونی که می‌خواهید استخراج کنید کلیک کرده و اندازه آیکون را از داخل کادر “Device images” انتخاب کنید. سپس بر روی آیکون “Save” که مانند یک فلاپی دیسک 3.5 اینچی قدیمی است، کلیک کنید.

در تب ویژه برنامه IconViewer به نام Icon، آیکون مورد نظر خود را انتخاب کنید، ابعاد مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمه save کلیک کنید.

هنگامی که پنجره “Save As” ظاهر شد، مکانی که می‌خواهید آن را ذخیره کنید انتخاب کرده سپس یک نام را برای فایل تایپ کنید.

در گام بعدی، فرمت فایل آیکون استخراج شده را در منوی کشویی “Save As Type” انتخاب کنید. می‌توانید یکی از فرمت‌های “Icon .ico” یا “Bitmap Image .bmp” یا “PNG Image .png” را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از این آیکون برای برنامه دیگری استفاده کنید، “Icon .ico” را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از این آیکون در یک پروژه طراحی گرافیک استفاده کنید و نیاز دارید تا پس زمینه آن خالی و شفافیت بماند، “PNG Image *.png”را انتخاب کنید.

سپس بر روی “Save” کلیک کنید.

در پنجره ذخیره Icon، نام مورد نظر خود را تایپ کنید، file type مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس رو دکمه save کلیک کنید.

پس از این مراحل، آیکون استخراج شده و در مکانی که انتخاب کرده‌اید ذخیره می‌شود. حال می‌توانید پنجره Properties فایل EXE را بسته و یا کارتان را ادامه داده و آیکون‌های مختلفی را از همان فایل استخراج کنید. به همین سادگی!

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا