دنیای فناوری و آموزش

چگونه می‌توان میزان استفاده از داده‌ها را در Android کنترل کرد

میزان استفاده از داده در گوشی‌های اندرویدی

با محبوبیت بیشتر تلفن‌های هوشمند، هزینه‌هایی که باید برای خرید ترافیک اینترنت بپردازید نیز رو به افزایش‌اند. بیشتر افراد باید مراقب میزان استفاده از داده‌ها باشند تا با صورتحساب‌های سنگین غافلگیر نشوند! ما در جیتسو به شما چگونگی کنترل میزان استفاده از داده‌ها (Data Usage) را با ابزارهای داخلی اندروید آموزش می‌دهیم.

تمام دستگاه‌های اندرویدی دارای مجموعه‌ای از ابزارهای ساده جهت نظارت بر مقدار استفاده از داده‌ها هستند. همچنین بسیاری از دستگاه‌ها به شما امکان می‌دهند تا هشدارها و محدودیت‌هایی را برای خود تنظیم کرده تا از استفاده بیش از حد از داده‌ها جلوگیری کنید. تنظیم این ابزارها می‌تواند به شما کمک کند تا میزان استفاده از داده‌ها را کم کرده و از پرداخت هزینه‌های سنگین جلوگیری کنید.

مراحل کنترل مصرف Data Usage

در گوشی یا تبلت اندرویدی خود، انگشتتان را یک یا دو بار از بالای صفحه به پایین کشیده سپس بر روی آیکون “چرخ دنده” ضربه بزنید تا منوی “Settings” باز شود.

میانبر تنظیمات اندروید

مکان تنظیمات “Data Usage” بر حسب نوع دستگاه‌ها متفاوت است، اگرچه کارایی ابزارها عمدتاً مشابه هم است. در گوشی‌های Samsung Galaxy، این مسیر را طی کنید. Connections > Data Usage > Mobile Data. در اینجا ما از تلفن Google Pixel استفاده کرده‌ایم.

“Network & Internet” را از بالای منوی “Settings” انتخاب کنید.

تنظیمات شبکه و اینترنت گوشی‌های Google Pixel

بر روی “Mobile Network” ضربه بزنید.

مشاهده میزان مصرف داده گوشی‌های اندرویدی

در بالای صفحه، مقدار داده‌ای که در این ماه استفاده کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. برای اطلاع از اینکه کدام برنامه‌ها بیشترین میزان مصرف را دارند، بر روی “App Data Usage” ضربه بزنید.

برای مشاهده میزان مصرف داده توسط هر برنامه، بر روی App Data Usage ضربه بزنید.

یک نمودار و یک لیست از برنامه‌ها که بر اساس میزان مصرف داده مرتب شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. برای جلوگیری از استفاده یک اپلیکیشن از داده‌های موبایل، روی آن ضربه بزنید.

یک برنامه از فهرست mobile data usage را انتخاب کنید.

دکمه Toggle (سوئیچ تغییر وضعیت) “Background Data” را بر حالت خاموش قرار دهید. با این کار اپلیکیشن هنگامی که در پس زمینه قرار دارد نمی‌تواند از داده موبایل استفاده کند. اما اگر آن را باز کنید، همچنان می‌تواند از داده موبایلتان استفاده کند.

خاموش کردن Background Data برای یک برنامه در اندروید

راهنمای تنظیم Data Warning & Limit در اندروید

کار دیگری که می‌توانیم انجام دهیم اینست که هشدار و محدودیت استفاده تنظیم کنیم. با استفاده از “App Data Usage” که در بالای صفحه وجود دارد، به صفحه نمای کلی برگردید و بر روی “Data Warning & Limit” ضربه بزنید.

تنظیم هشدار و محدودیت استفاده از داده سیم کارت در گوشی‌های اندرویدی

سوئیچ تغییر وضعیت “Set Data Warning” را فعال کنید.

فعال کردن گزینه Set Data Warning برای تنظیم هشدار استفاده از داده سیم کارت در اندروید

سپس، “Data Warning” را انتخاب کرده و برای تنظیم هشدار استفاده از داده خود یک عدد را تایپ کنید. با رسیدن به این شماره، هشداری در رابطه با میزان مصرف خود دریافت خواهید کرد. بعد از اتمام تنظیمات بر روی “Set” ضربه بزنید.

وارد کردن یک عدد برای هشدار میزان مصرف داده در گوشی‌های اندرویدی

و در آخر، اگر می‌خواهید موبایل شما با رسیدن به حد مجاز، مصرف داده را به طور کامل قطع کند، سوئیچ تغییر وضعیت “Set Data Limit” را فعال کنید. یک پیام حاوی توضیحی در این رابطه که با رسیدن به حد مجاز، استفاده از داده قطع خواهد شد را دریافت خواهید کرد.

فعال کردن Data Limit برای قطع کردن داده سیم کارت در مواقع رسیدن به حد مجاز مصرف در گوشی‌های اندرویدی

بر روی “Data Limit” ضربه زده سپس عددی را جهت قطع استفاده از داده وارد کنید. پس از اتمام کارتان روی “Set” ضربه بزنید.

وارد کردن یک عدد برای قطع استفاده از داده سیم کارت در مواقع استفاده بیش از حد مجاز در دستگاه‌های اندرویدی

اپلیکیشن GlassWire

این کاریست که شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای داخلی‌ای که برای کنترل مقدار استفاده از داده در اکثر دستگاه‌های اندرویدی وجود دارند، انجام دهید. اگر این ابزارها کافی نیستند و یا دستگاه شما فاقد آنها هست، پیشنهاد ما استفاده از اپلیکیشنی رایگان به نام “GlassWire” است.

برنامه GlassWire برای گوشی‌های اندرویدی

GlassWire طراحی بسیار خوبی دارد و دارای ابزارهای مشابهی است که در بالا ذکر شد. برخلاف ابزارهای داخلی‌ای موبایل و تبلت‌های اندرویدی، GlassWire می‌تواند میزان استفاده از WiFi را نیز به شما نشان دهد. اگر می‌خواهید به طور دقیق میزان مصرف از داده‌ها را کنترل کنید این اپلیکیشن گزینه بسیار خوبی است.

اکنون شما یاد گرفتید که چگونه باید میزان مصرف داده های گوشی‌تان را بررسی کرده و گزینه‌هایی همچون محدود کردن، هشدار و… را فعال کنید. اگر سوال دیگری دارید آن را از طریق دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع: How-to Geek

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا