دنیای فناوری و آموزش

آموزش پیدا و غیرفعال کردن افزونه‌های Resource-Hungry در مرورگر کروم

لوگوی گوگل کروم

گوگل کروم مرورگریست که از منابع سیستمی زیادی استفاده می‌کند. ممکن است شما جهت خالی کردن فضای RAM به بستن پنجره‌های باز شده در کروم عادت کرده باشید، اما افزونه‌ها در پشت صحنه مدام در حال اجرا هستند و منابع زیادی را مصرف می‌کنند. در ادامه نحوه پیدا و غیرفعال کردن افزونه‌هایی که به منابع زیادی برای اجرا نیاز دارند و یا به اصطلاح Resource-Hungry هستند، آورده شده است. در ادامه این مقاله آموزشی از وب‌سایت جیتسو، با ما همراه باشید.

در کجا می‌توان افزونه‌های Resource-Hungry را پیدا کرد

همانند کامپیوتر ویندوزی و یا مک، کروم نیز دارای Task Manager در ساختار خود است که با استفاده از آن شما می‌توانید مشاهده کنید که هر پنجره‌ای که باز شده است یا هر اپلیکیشن و افزونه‌ای چه میزان از منابع را مصرف می‌کند.

برای باز کردن Task Manager، بر روی دکمه “Menu” که در بالا، گوشه سمت راست نوار ابزار کروم واقع شده است کلیک کرده سپس از قسمت More Tools بر روی Task Manager کلیک کنید.

باز کردن Task Manager در مرورگر گوگل کروم
Open Task Manager in Chrome

در این قسمت شما تمامی افزونه‌های فعال را در انتهای لیست پیدا خواهید کرد. همچنین می‌توانید بر روی “Memory Footprint” کلیک کرده تا لیست را بر اساس میزان مصرف RAM مرتب کنید.

حال لیست را مرور کرده تا افزونه‌هایی که بیشترین میزان مصرف را دارند را شناسایی کنید. ممکن است افزونه‌هایی وجود داشته باشند که بیش از 500MB از حافظه RAM را به خود اختصاص داده باشند. استفاده از 50 تا 100 مگابایت از RAM برای افزونه‌های کوچک عادی محسوب می‌شود.

البته شما نمی‌توانید از این قسمت افزونه‌ها را غیرفعال و یا حذف کنید (نحوه این کار در ادامه توضیح داده خواهد شد)، اما می‌توانید موقتاً آنها را غیرفعال کنید. اگر یک افزونه از مقدار حافظه بیشتر از حد معمول استفاده می‌کند، می‌توانید آن را انتخاب کرده و بر روی دکمه “End Process”  کلیک کنید تا اجرای آن متوقف شود.

بستن یک Process در قسمت Task Manager گوگل کروم
End Process in Task Manager in Chrome

پس از این کار افزونه متوقف شده و آن را در نوار ابزار کروم نخواهید یافت. هنگامیکه مجدد مرورگر کروم را اجرا کنید، افزونه دوباره شروع به کار خواهد کرد. برای اجرای مجدد افزونه‌ای که متوقف شده است مسیر Menu > More Tools > Extensions را پیمایش کنید و بر روی “Reload” کلیک کنید.

اجرای مجدد افزونه‌ای که Crash کرده است یا در Task Manager بسته شده است.
Click Reload to Enable a Crashed Extension

مقاله مرتبط: چگونه مرورگر گوگل کروم را به‌روزرسانی کنیم؟

نحوه غیر فعال یا حذف کردن افزونه‌های Resource-Hungry در کروم

در طی پروسه پیدا کردن افزونه‌های Resource-Hungry در مرورگر کروم، ممکن است افزونه‌هایی را پیدا کنید که از آنها استفاده نمی‌کنید، همچنین ممکن است افزونه‌های دیگری نیز وجود داشته باشند که تمایل دارید آنها را حذف کنید به این دلیل که از مقدار RAM زیادی استفاده می‌کنند.

جهت غیرفعال یا حذف کردن یک افزونه، در نوار ابزار کروم بر روی دکمه منو که به صورت سه نقطه است کلیک کرده و مسیر More Tools > Extensions را پیمایش کنید.

باز کردن صفحه Extension در مرورگر گوگل کروم
Open Extensions Manager in Chrome

در این قسمت تمامی افزونه‌های نصب شده را مشاهده خواهید کرد. از قسمت بالا می‌توانید برای جستجو افزونه مورد نظرتان استفاده کنید. برای غیرفعال کردن یک افزونه کروم، بر روی سوئیچ تغییر وضعیت (دکمه Toggle) مربوط به آن کلیک کنید، افزونه از نوار ابزار کروم ناپدید می‌شود و شما دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت.

سوئیچ تغییر وضعیت برای غیرفعال کردن افزونه‌های مرورگر کروم
Click Toggle to Disable a Chrome Extension

هرچند که افزونه غیرفعال شده است اما همچنان نصب شده باقی مانده است و اگر می‌خواهید که آن را برای همیشه از کروم حذف کنید، بر روی دکمه “Remove” کلیک کنید.

برای حذف افزونه بر روی دکمه Remove کلیک کنید.
Click Remove to Delete a Chrome Extension

سپس در پیغامی که ظاهر می‌شود جهت تایید تصمیمتان بر روی “Remove” کلیک کنید.

برای تایید حذف افزونه دکمه Remove را انتخاب کنید.
Click Remove to Confirm

حال افزونه کروم حذف خواهد شد و دیگر حافظه RAM کامپیوترتان را اشغال نخواهد کرد.

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا