دنیای فناوری و آموزش

نحوه خالی کردن Recycle Bin طبق یک برنامه زمانی معین در ویندوز 10

لوگوی ویندوز 10 ورژن

با استفاده از ویژگی Storage Sense که در ویندوز موجود است، می‌توانید برای داشتن فضای خالی بیشتر در هارد دیسک خود، ویندوز 10 را به گونه‌ای تنظیم کنید که فایل‌هایی که بیش از یک مدت معین در Recycle Bin مانده‌اند را به صورت خودکار هر روز، هر هفته و یا هر ماه پاک کند. در ادامه این مقاله آموزشی از وب‌سایت جیتسو در رابطه با چگونگی انجام اینکار صحبت می‌کنیم.

مقاله مرتبط: نحوه عبور از مرحله Recycle Bin جهت پاک کردن فایل‌ها در ویندوز 10

Storage Sense در ویندوز 10 چیست و چه کاربردی دارد؟

در حالت عادی و در ویندوز ۱۰ هنگامی که یک یا چند فایل را حذف می‌کنید، فایل‌های مورد نظر بلافاصله از روی حافظه کامپیوتر حذف نشده و به سطل بازیافت (Recycle Bin) منتقل می‌شود. دلیل اصلی منتقل شدن فایل‌های حذف شده به Recycle Bin جلوگیری از پاک شدن اشتباهی فایل‌ها می‌باشد که در نهایت شما با مراجعه به این بخش می‌توانید فایل‌های پاک شده را به صورت کامل از روی حافظه کامپیوتر خود حذف نهایی کنید. اما با توجه به این که فایل‌های حذف شده در حالت عادی هنوز از سطل بازیافت قابل دسترس هستند ممکن است به مرور زمان حافظه رایانه شما را اشغال و در نهایت کاملا پر کنند که نتیجه آن کندی سرعت ویندوز و مواجه شدن با خطای “the file is too big to recycle” در هنگام انتقال فایل می‌باشد.

ویندوز ۱۰ از یک قابلیت جدید با نام Storage sense معرفی کرده است که به واسطه آن می‌توانید فایل‌های پاک شده و موجود بر روی سطل زباله ویندوز ۱۰ را به صورت خودکار در یک تاریخ معین حذف نهایی کنید.

ابتدا با باز کردن منوی Start و کلیک بر روی آیکون چرخ دنده موجود در سمت چپ، صفحه Settings را باز کنید. البته می‌توانید با فشردن کلیدهای Windows+i نیز این کار را سریع تر انجام دهید. در این صفحه، بر روی آیکون “System” و سپس “Storage” کلیک کنید.

از قسمت تنظیمات ویندوز بر روی گزینه Storage کلیک کنید.
Click Storage in Windows 10 Settings

در بالای گزینه‌های Storage، پاراگراف کوتاهی از یک متن در رابطه با Storage Sense مشاهده خواهید کرد. بر روی سوئیچ کشویی که در زیر آن واقع شده است کلیک کنید و آن را بر روی حالت “On” قرار دهید تا این ویژگی فعال شود. سپس در زیر این گزینه، بر روی “Configure Storage Sense or run it now” کلیک کنید.

فعال کردن حالت Storage Sense در تنظیمات ویندوز 10
Click switch to turn Storage Sense on in Windows 10 Settings

در گزینه‌های “Storage Sense“، به تنظیمات مختلف موجود در این بخش توجه کنید. گزینه اول با عنوان “Run Storage Sense” که یک منوی کشویی دارد مربوط به مدت زمانی است که طبق آن می‌خواهید هر چند وقت یکبار Recycle Bin به صورت خودکار خالی شود. می‌توانید این گزینه را بر روی هر روز، هر هفته، هر ماه و یا هر زمانیکه فضای هارد دیسک کم می‌شود تنظیم کنید. بر روی منو کلیک کرده و گزینه‌ای که برایتان مناسب است را انتخاب کنید.

تنظیم مدت زمانی است که طبق آن هر چند وقت یکبار Recycle Bin به صورت خودکار خالی خواهد شد.
Select Storage Sense Run Interval in Windows 10 Settings

به این دلیل که ما در اینجا تنها در رابطه با پاک کردن فایل‌های موجود در Recycle Bin صحبت می‌کنیم، اگر تمایل ندارید Storage Sense فایل‌های موقت قدیمی را پاک کند، چک مارکی که در کنار “Delete temporary files that my apps aren’t using” وجود دارد را بردارید. همچنین در صورت نیاز، گزینه “Delete files in my Downloads folder” را با استفاده از منوی کشویی بر روی حالت “Never” قرار دهید. این گزینه مربوط به پاک کردن خودکار فایل‌های موجود در فولدر دانلود است که با انتخاب گزینه “هرگز” می‌توانید از پاک شدن آنها جلوگیری کنید.

در این بین، یک منوی کشویی با عنوان “Delete files in my Recycle Bin if they have been there for over” مشاهده خواهید کرد که به معنای پاک کردن فایل‌هایی که مدت معینی در Recycle Bin مانده‌اند، می‌باشد. این منو دارای گزینه‌های “Never” و “1day” و “30days” و “60days” است که به ترتیب به معنای هرگز، 1 روز، 30 روز و یا 60 روز هستند.

نحوه کار به این گونه است که، مطابق تنظیماتی که قبلاً انجام داده‌اید، هر زمان که Storage Sense اجرا شود، به صورت خودکار فایل‌هایی را که بیش از مدت زمان تعیین شده در Recycle Bin مانده‌اند را پاک می‌کند. می‌توانید با استفاده از این منو، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انتخاب حداکثر زمان مجاز قرار داشتن، برای فایل‌های موجود در Recycle Bin
Set interval for Recycle Bin file deletion in Windows 10 Settings

پس از اینکار می‌توانید از صفحه Settings خارج شوید. اگر نظرتان در رابطه با طول مدتی که برای خالی شدن Recycle Bin انتخاب کرده‌اید عوض شد و یا تمایل داشتید که این ویژگی را غیر فعال کنید، مجدد به صفحه Settings و قسمت Storage بازگشته و سوئیچ Storage Sense را بر روی حالت “Off” قرار دهید و یا گزینه مربوط به فاصله زمانی را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا