دنیای فناوری و آموزش

آموزش فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام

آموزش فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام

در دنیای اینترنت امنیت نقش مهم و اساسی ایفا می‌کند. برای این منظور بسیاری از اپلیکیشن‌ها از جمله اینستاگرام از یک لایه امنیتی جهت ورود به برنامه استفاده می‌کنند. در این صورت احتمال هک شدن و دسترسی غیر مجاز به حساب کاربری بسیار کم خواهد شد. در ادامه قصد داریم شما را با تایید دو مرحله ای اینستاگرام آشنا کنیم (توضیحات رسمی اینستاگرام). به بیانی دیگر در این مقاله شما با چگونگی تنظیم رمز دو مرحله ای اینستاگرام و همچنین حذف تایید دو مرحله ای اینستاگرام آشنا می‌شوید. با جیتسو همراه باشید.

اگر از اینستاگرام استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم که همین حالا نسبت به فعال سازی قابلیت تایید هویت دو مرحله ای (Two Factor Authentication) وارد عمل شوید و ریسک هک شدن اکانت خود را به شدت کاهش دهید.

تایید دو مرحله ای اینستاگرام چیست؟

قبل از اینکه در مورد نحوه فعال سازی قابلیت تایید دو مرحله ای در اپلیکیشن اینستاگرام صحبت کنیم بهتر است شما را با ماهیت این قابلیت و لزوم فعالسازی آن آشنا سازیم. همانطور که می‌دانید هر اکانت اینستاگرامی دارای یک نام کاربری (username) و رمز عبور (password) است. این موضوع بدان معناست که هر گاه بخواهید وارد اکانت اینستاگرام خودتان شوید باید یوزرنیم و پسورد آن را وارد کنید.

هک شدن اکانت اینستاگرام چه موقع رخ می‌دهد؟

اگر کاربر دیگری هم به یوزرنیم و پسورد شما دست پیدا کند و بنا به هر طریق بتواند این اطلاعات را کسب نمایند، قادر خواهد بود که وارد اکانت شخصی شما شده و از اطلاعات شما سوء استفاده کند. به وقوع این مسئله اصطلاحا هک شدن اکانت اینستاگرام گفته می‌شود. یعنی فردی ناشناس بدون اجازه و اطلاع شما وارد اکانت اینستاگرامتان شود! طبیعتا شما با نگهداری درست از رمز عبور اکانت خود و همچنین انتخاب یک رمز سخت و غیرقابل حدس زدن می‌توانید از وقوع مشکلات این چنینی جلوگیری کنید.

اما در خیلی از مواقع صرفا در نظر گرفتن این مسئله کافی نیست و نتیجه مطلوب را به همراه نخواهد داشت! یکی از قابلیت‌هایی که با فعال سازی آن می‌توانید احتمال هک شدن اکانت اینستاگرام خود را تقریبا به صفر برسانید مربوط به فعال کردن تایید دو مرحله ای اینستاگرام می‌باشد.

نحوه عملکرد رمز عبور دو مرحله ای - Two-Factor Authentication

هک تایید دو مرحله ای اینستاگرام امکان پذیر است؟

تایید دو مرحله‌ای یا همان Two Factor Authentication منجر خواهد شد که صرفا ارائه یوزرنیم و رمز عبور برای لاگین شدن به داخل یک اکانت کافی نباشد و کاربری که قصد ورود به اکانت را دارد باید بعد از ارائه یوزرنیم و پسورد یک کد امنیتی دیگر را هم ارائه کند که به شماره موبایل صاحب اصلی اکانت پیامک می‌شود یا از طریق یک برنامه Authenticator مثل Google Authenticator یا Microsoft Authenticator یا LastPass Authenticator نمایش داده خواهد شد.

تا زمانی که این کد تایید مرحله دوم ارائه نشود، اینستاگرام اجازه دسترسی کاربر به محتوای اکانت را نمی‌دهد. از آنجایی که طبیعتا کد به موبایل دارنده اصلی اکانت ارسال خواهد شد، بنابراین تقریبا شانس هک شدن اکانت شما به صفر درصد می‌رسد و هکرها حتی با در اختیار داشتن رمز عبور و یوزرنیم اکانت اینستاگرامتان هم قادر به لاگین شدن در اکانت نخواهند بود. 😉

مراحل فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام

همانطور که گفتیم فعال سازی Two-Factor Authentication در اینستاگرام کار سختی نیست و به سادگی قابل انجام خواهد بود. بدین منظور کافیست به شرح زیر عمل کنید:

اگر هنوز اکانت اینستاگرام ندارید ابتدا مقاله آموزش نحوه ساخت اکانت اینستاگرام را مطالعه کنید.

1. اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید و به تب پروفایل کاربری خود بروید. آیکون سه خطی در بالا گوشه سمت راست برنامه را لمس کنید.

مرحله اول فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

2. از طریق لمس آیکون چرخ دنده به بخش Settings اینستاگرام بروید.

مرحله دوم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

3. در پنجره نمایش داده شده به پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه Security را لمس کنید.

مرحله سوم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

4. اکنون گزینه Tow-Factor Authentication را انتخاب کنید.

مرحله چهارم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

5. برای شروع کار روی گزینه Get Started کلیک کنید.

مرحله پنجم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

6. در پنجره باز شده دو روش برای احراز هویت وجود دارد:

 • Use Text Message: با انتخاب این گزینه می‌توانید بستری فراهم کنید که کد امنیتی مرحله دوم به شماره موبایل متصل به اکانت اینستاگرام شما ارسال شود.
 • Authentication App: با انتخاب این گزینه بستری فراهم خواهد شد که کد مرحله دوم فعال سازی اینستاگرام به یک برنامه Authenticator ارسال شود.
مرحله ششم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

از آنجایی که اغلب کاربران ترجیح می‌دهند شماره تایید مرحله دوم به موبایلشان پیامک شود، فرض را بر این قرار می‌دهیم که شما گزینه Text Message را انتخاب کرده‌اید. در این شرایط صفحه‌ای مشابه با عکس مرحله 7 پیش رویتان قرار خواهد گرفت و یک کد شش رقمی به شماره موبایل متصل به اکانت اینستاگرامتان ارسال می‌شود.

7. در این مرحله باید منتظر بمانید تا کد تایید برای شما پیامک شود.

مرحله هفتم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو
 • اگر تا کنون شماره تلفن همراه خود را در اینستاگرام ثبت نکرده‌اید ابتدا لازم است نسبت به فعال سازی و ثبت شماره تماس خود اقدام کنید.
 • در نظر داشته باشید کد تایید به شماره تلفنی که در زمان ثبت نام در اینستاگرام داخل فیلد مربوطه وارد کردید، ارسال می‌گردد. بنابراین اگر دیگر به آن شماره دسترسی ندارید می‌توانید به کمک گزینه change phone number (در تصویر بالا زیر دکمه Next) شماره تلفن جدید خود را برای دریافت کد وارد کنید.
مرحله هفتم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

پس از وارد کردن شماره تلفن جدید دکمه Next را انتخاب کنید و منتظر دریافت پیامک کد تایید بمانید. کد شش رقمی که دریافت کرده‌اید را در فیلدی مانند تصویر شماره 7 وارد کرده و گزینه Next را انتخاب کنید. پیغامی مبنی بر فعال شدن تایید دو مرحله ای اینستاگرام همانند تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در نهایت دکمه Done را لمس کنید.

مرحله هفتم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

8. اکنون در پنجره ظاهر شده کدهای بازیابی Recovery codes تولید شده توسط اینستاگرام به شما نمایش داده می‌شود.

حتما کدهای ریکاوری (Recovery Codes) که بعد از فعال کردن تایید دو مرحله ای اینستاگرام از سمت این اپلیکیشن برایتان نمایش داده می‌شود را ذخیره کنید.

مرحله هفتم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

در زیر کدهای بازیابی اینستاگرام دو لینک مشاهده خواهید کرد.

 • لینک Screenshot برای اسکرین شات گرفتن از کدهای بازیابی
 • لینک Get New Codes برای تولید کدهای جدید استفاده می‌شود.

به همین سادگی پروسه فعالسازی قابلیت Two-Factor Authentication اینستاگرام شما به پایان رسیده است. از این پس هر فردی که بخواهد در اکانت شما لاگین شود می‌بایست بعد از ارائه یوزرنیم و رمز عبور اکانت کد اختصاصی که به شما موبایلتان پیامک می‌شود را هم ارائه کند. در صورت عدم ارائه این کد امکان لاگین به اکانت هم وجود نخواهد داشت.

9. اگر بخواهید با اپلیکیشن دیگری (اپلیکیشن‌های تولید کننده رمز یکبار مصرف یا همان OTP) وارد اینستاگرام شوید با انتخاب گزینه اول در مرحله 6، لیست اپلیکیشن‌هایی که می‌توان برای این منظور استفاده نمود نمایش داده می‌شود. در صورتی که اپلیکیشنی را روی گوشی خود ندارید Install App را بزنید و از فروشگاه گوگل نصب کنید.

این ویژگی در حال حاضر با اپلیکیشن‌های Google Authenticator و Microsoft Authenticator و LastPass Authenticator و Duo Mobile سازگاری دارد. این چهار اپلیکیشن از ورود افرادی که به سیم کارت شما دسترسی دارند هم جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید در حال حاضر اپلیکیشن Duo Mobile در ایران قابل دسترس نیست.

مرحله نهم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

10. برای تولید یک کد تایید گزینه Set Up Manually را انتخاب نمایید. به کمک گزینه copy key کد نمایش داده شده را کپی کرده و در اپلیکیشن Google Authenticator وارد نمایید.

 در صورتی که چند اپلیکیشن تایید دو مرحله ای اینستاگرام روی گوشی تلفنتان نصب است یا اپلیکیشن روی دستگاه تلفن دیگری نصب شده است باید از گزینه Set up Manually برای دریافت کد تایید دستی اینستاگرام استفاده کنید.

مرحله دهم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

11. در اپلیکیشن به منظور افزودن یک حساب، آیکون + را لمس کنید. در کادر باز شده گزینه دوم را انتخاب نمایید.

مرحله یازدهم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

12. در قسمت نام حساب، کلمه Instagram و در کادر پایین کد کپی شده از اینستاگرام را وارد نمایید. در آخر دکمه افزودن را انتخاب نمایید.

13. پس از افزودن حساب، کد تایید برای شما تولید می‌شود آن را کپی کرده و در اینستاگرام وارد کنید.

 دقت داشته باشید کدهای تولید شده توسط اپلیکیشن برای استفاده دارای محدودیت زمانی هستند و در صورتی که در زمان تعیین شده مورد استفاده قرار نگیرند منقضی خواهد شد و باید نسبت به دریافت کد تایید جدید اقدام نمایید.

14. کد کپی شده در اپلیکیشن را در این بخش وارد کرده و دکمه Next را بزنید.

مرحله چهاردهم فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام - جیتسو

عملیات با موفقیت انجام شد. اکنون در هر بار ورود به حساب اینستاگرام علاوه بر رمز عبور باید کد تایید دریافتی از اپلیکیشن Authenticator را وارد کنید.

 • در صورتی که مشکلی در دریافت کد تایید داشتید می‌توانید با استفاده از کدهای بازیابی Recovery codes اینستاگرام به حساب خود دسترسی داشته باشید.
 • کدهای بازیابی تولید شده اینستاگرام یکبار مصرف هستند و هر کدام تنها یکبار برای ورود به اپلیکیشن اینستاگرام قابل استفاده هستند.

کد های ریکاوری (Recovery Codes) به چه درد می‌خورند؟

اما کدهای ریکاوری که بعد از فعال سازی قابلیت تایید دو مرحله‌ای Instagram ارائه می‌شوند و تاکید داشتیم که آن ها را ذخیره کنید به چه دردی می‌خورند؟ این کدها در شرایطی کارایی دارند که شما وضعیت بحرانی داشته باشید و بنا به هر دلیل نتوانید کد تایید مرحله دوم را وارد نمایید. در اینگونه مواقع با می‌توانید یکی از کدهای ارائه شده مربوط به حالت ریکاوری را وارد کرده و از تایید دو مرحله‌ای عبور کنید. هر یک از کدهایی که در این بخش ارائه شده‌اند فقط یک مرتبه قابل استفاده هستند و بعد از استفاده منسوخ می‌شوند.

دقت داشته باشید اگر فرد سودجویی به این کد ها دسترسی یابد می‌تواند وارد اکانتتان شده و از تایید مرحله دوم هم عبور کند، پس به هیچ وجه کد های ریکاوری اینستاگرام خود را در جای غیر امنی ذخیره نکنید.

فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای اینستاگرام در گوشی‌های اپل

در سیستم‌عامل iOS اپل، برای فعال کردن تصدیق هویت دومرحله‌ای ابتدا نرم‌افزار اینستاگرام را اجرا کنید و با ضربه زدن روی آیکون عکس پروفایل به بخش حساب کاربری خود بروید. سپس به منظور رفتن به منوی تنظیمات، آیکون چرخ دنده‌ (⚙) موجود در گوشه‌ی بالایی سمت راست را لمس کنید و سپس تصویر زیر عمل کنید. به همین راحتی! 😉

فعال کردن تأیید هویت دو مرحله ای اینستاگرام در گوشی‌های اپل

غیر فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام

 • دکمه منو در صفحه پروفایل اینستاگرام خود را لمس کنید.
 • روی آیکون چرخ دنده (settings) کلیک کنید.
 • از زیر گزینه security گزینه Two-Factor Authentication را انتخاب کنید.
 • در صورت فعال بودن هر کدام از گزینه‌های text message و Authentication App روی گزینه مورد نظر ضربه بزنید.
 • در آخر دکمه Remove را انتخاب نمایید. (دکمه تغییر وضعیت یا همان toggle را لمس کنید)
آموزش غیر فعال سازی تایید دو مرحله ای اینستاگرام

سوالات متداول در مورد رمز دو مرحله ای اینستاگرام

 1. چگونه تایید دو مرحله ای اینستاگرام را غیر فعال کنیم؟

  جهت حذف تایید دو مرحله ای اینستاگرام باید گزینه‌های موجود در بخش Two-Factor Authentication تنظیمات اینستاگرام را غیر فعال کنید. مراحل غیر فعال سازی در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

 2. ریکاوری کد اینستاگرام چیست؟

  Recovery codes یا همان کدهای بازیابی اینستاگرام در صورت فعال سازی رمز دو مرحله ای اینستاگرام تولید می‌شوند. اگر در دریافت کد تایید دومرحله‌ای برای ورود به حساب کاربری با مشکل مواجه شدید می‌توانید از کدهای بازیابی تولید شده اینستاگرام استفاده کنید.

 3. چرا تأیید هویت دو عامل در اینستاگرام کار نمی‌کند؟

  برای استفاده از قابلیت رمز دو مرحله ای اینستاگرام لازم است اپلیکیشن خود را بروزرسانی کنید.
  توجه داشته باشید ممکن است این گزینه توسط اینستاگرام هنوز برای شما فعال نشده باشد.

 4. چرا پیامک کد تایید برایم ارسال نمیشه؟

  ممکن است دلایل مختلفی برای ارسال نشدن کد تایید وجود داشته باشد:
  اطمینان از صحت شماره تلفن ثبت شده در حساب کاربری اینستاگرام
  استفاده از کدهای بازیابی Recovery codes اینستاگرام
  استفاده از روش Switch Accounts و انتخاب گزینه Log in with facebook
  تغییر آی پی اینترنت گوشی و یا استفاده از یک گوشی تلفن دیگر (در صورتی که آی پی شما توسط اینستاگرام بلاک شده باشد این روش قابل استفاده خواهد بود.)

 5. خطای تایید دو مرحله ای اینستاگرام چه موقع رخ می‌دهد؟

  عوامل مختلفی ممکن است منجر به بروز خطا شود:
  در صورتی که اتصال اینترنت شما دچار مشکل شود با پیغام خطا مواجه خواهید شد.
  اگر کد تایید وارد شده صحیح نباشد با پیغام خطا مواجه می‌شوید.
  ممکن است کد تایید وارد شده منقضی شده باشد. (این حالت مربوط به زمانی است که از اپلیکیشن Authentication برای دریافت کد تایید استفاده می‌کنید.)

 6. کدام حساب‌های اینستاگرام می‌توانند از قابلیت تایید هویت دو عاملی اینستاگرام استفاده کنند؟

  این قابلیت در حال حاضر برای تمامی حساب‌های کاربری اینستاگرام فعال است.

 7. آیا امکان هک تایید دو مرحله ای اینستاگرام وجود دارد؟

  خیر. برای هک کردن حساب کاربری اینستاگرامی که قابلیت تایید دو مرحله ای آن فعال شده است نیاز است علاوه بر رمز عبور کد تایید ارسالی از طریق پیامک یا اپلیکیشن را در اختیار داشته باشید.

سخن پایانی

تایید هویت دو مرحله ای یک راه سریع و کاربری برای افزایش سطح امنیت است. در این مقاله از جیتسو به احراز هویت دو مرحله ای اینستاگرام پرداختیم و با نحوه فعال سازی رمز دو مرحله ای اینستاگرام و حذف رمز دو مرحله ای اینستاگرام آشنا شدیم. اگر این آموزش برای شما مفید بود آن را برای دوستانتان ارسال کنید 😉. در صورت تمایل دیدگاه‌های خود را در رابطه با تایید هویت دو عاملی اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید.

4.7/5 - (12 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا