دنیای فناوری و آموزش

آموزش پیدا کردن طول و عرض جغرافیایی با استفاده از Google Maps

لوگوی گوگل مپ روی پس زمینه سفید

به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای نقشه برداری موجود، Google Maps دارای تعدادی ویژگی است که برای کمک به مشخص کردن موقعیت مکانی شما طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید موقعیت دقیق خود را بدانید، می‌توانید از مختصات GPS خود در Google Maps استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید مختصات طول و عرض جغرافیایی را هم در وب‌سایت Google Maps و هم در اپلیکیشن Google Maps بر روی اندروید، آیفون و آیپد دریافت کنید. در ادامه با جیتسو همراه باشید.

گوگل مپس چیست؟

گوگل مَپز یا گوگل مَپس یا گوگل مَپ (به انگلیسی: Google Maps، به‌معنی: نقشه‌های گوگل) یک محصول وب از شرکت گوگل است. در گوگل مَپز، نقشه‌های دقیق و کاملی از زمین به همراه امکان مسیریابی با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) و همچنین گزارش وضعیت ترافیکی به کاربران ارائه می‌شود.

استفاده از وب‌سایت Google Maps برای پیدا کردن طول و عرض جغرافیایی

شما می‌توانید به راحتی با استفاده از وب‌سایت Google Maps مختصات GPS (که طول و عرض جغرافیایی را نشان می‌دهد) مربوط به یک محل را پیدا کنید. این مراحل در Maps تنها مختص گوگل کروم نیست و در تمامی مرورگرهای وب مشابه است.

برای یافتن مختصات، مکانی را در نوار جستجو موجود در بالای وب‌سایت Google Maps جستجو کرده و یا از موس جهت بزرگ نمایی مکانی که در نقشه قابل مشاهده است، استفاده کنید. هنگامی که مکان مورد نظر را مشخص کردید، بر روی آن راست کلیک کنید تا منوی گزینه‌های اضافی ظاهر شود.

از منویی که باز شد، گزینه What’s here را انتخاب کنید.

برای مشاهده مختصات روی مکانی در Google Maps کلیک راست کرده و سپس گزینه What's hereرا فشار دهید.

این دکمه یک کادر کوچک مکانی را در پایین صفحه نشان میدهد که در آن و در زیر نام مکان مجموعه‌ای از اعداد را مشاهده خواهید کرد.

مختصات کاخ باکینگهام، لندن، در وب‌سایت Google Maps نشان داده شده است.

این اعداد مختصات GPS شما هستند که به صورت اعداد اعشاری نشان داده شده‌اند. اگر می‌خواهید این مکان را دوباره در Google Maps جستجو کنید، می‌توانید از مختصات به جای نام در نوار جستجو استفاده کنید.

سپس Google Maps موقعیت مکانی را برای شما نمایش می‌دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد آن پیدا کنید و یا اینکه به شما کمک می‌کند یک نقشه سفارشی را ایجاد کنید تا مسیرها و سایر مناطق اطراف آن را نشان دهد.

استفاده از اپلیکیشن موبایل Google Maps برای پیدا کردن مختصات GPS

همچنین می‌توانید از اپلیکیشن موبایل Google Maps برای اندروید، آیفون و آیپد برای تعیین دقیق مختصات GPS هر نقطه‌ای از جهان استفاده کنید. مراحل مربوط به کاربران اندروید و اپل مشابه هم است، اما کاربران آیفون و آیپد یک مرحله اضافی را نیز باید طی کنند.

برای یافتن مختصات GPS، اپلیکیشن Google Maps را در گوشی یا تبلت خود باز کنید. می‌توانید از نوار جستجو برای یافتن موقعیت مکانی کلی استفاده کنید و یا از خود نقشه جهت مشخص کردن آن به صورت دستی استفاده کنید.

اگر از خود نقشه استفاده می‌کنید، باید یک مکان بدون علامت را لمس کرده و نگه دارید تا انتخاب شده و سنجاق قرمز رنگ ظاهر شود.

در اندروید، هنگامیکه سنجاق (پین) را ایجاد می‌کنید مختصات در نوار جستجوی Google Maps نمایش داده می‌شود.

مختصات GPS برای پارلمان ولز در انگلستان در برنامه Google Maps در Android.

در آیفون و آیپد، باید در پایین اپلیکیشن بر روی کادر Dropped Pin ضربه بزنید.

این صفحه بعد از ایجاد سنجاق قرمز بر روی نقشه ظاهر خواهد شد.

پس از ایجاد پین قرمز در Google Maps در iPhone یا iPad، روی کادر Dropped Pin ضربه بزنید.

با ضربه زدن بر روی Dropped Pin منوی اطلاعات به همراه آدرس مکان و همچنین گزینه‌هایی برای ذخیره یا یافتن مسیرهای مربوط به مکان نمایش داده می‌شود.

مختصات مکان نیز در پایین منو زیر آدرس قرار دارد.

مختصات GPS مربوط به پارلمان ولز در انگلستان، همانطور که در برنامه Google Maps در iPhone نشان داده شده است.

منبع: How-To-Geek

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا