دنیای فناوری و آموزش

نحوه تایپ و جای نقطه ویرگول (؛) در کیبورد

شورتکات‌های نقطه ویرگول

نقطه ویرگول در زبان فارسی با علامت ؛ نشان داده می‌شود و در زبان انگلیسی به آن Semicolon (سمی کالن) می‌گویند و با علامت ; نشان داده می‌شود. نقطه ویرگول برای مَکثی بیشتر از ویرگول و کمتر از نقطه در نگارش استفاده می‌شود. در ادامه این نوشته، نحوه تایپ نقطه ویرگول و جای آن در صفحه کلیدهای مختلف را بیان کرده‌ایم. با جیتسو همراه باشید.

جای نقطه ویرگول (؛) در کیبورد فارسی

  • در ویندوز و در صفحه کلید رایج، نقطه ویرگول با Shift + Y تایپ می‌شود.
  • در صفحه کلید استاندارد فارسی ویندوز، و در سیستم عامل مک و لینوکس، نقطه ویرگول با Shift + ” (شیفت و علامت کوتیشن انگلیسی) تایپ می‌شود.
  • در سیستم عامل اندروید، اگر از صفحه کلید لمسی پیشفرض سامسونگ استفاده می‌کنید، روی دکمه «1#!» در گوشه پایین-چپ صفحه کلید ضربه بزنید تا قسمت تایپ علائم فعال شود. دکمه نقطه ویرگول را بالای دکمه اسپیس خواهید یافت.
  • در سیستم عامل اندروید، اگر از صفحه کلید لمسی گوگل (Gboard) استفاده می‌کنید، روی دکمه «۳۲۱؟» در گوشه پایین-چپ صفحه کلید ضربه بزنید تا قسمت تایپ علائم فعال شود. دکمه نقطه ویرگول را بالای دکمه فاصله خواهید یافت.

نحوه تایپ و نوشتن علامت سمی کالن در کیبورد انگلیسی

برای تایپ علامت سمی کالن در نوشتارهای انگلیسی کافیست هنگامی که کیبورد در حالت زبان انگلیسی قرار دارد کلید (ک فارسی) را فشار دهید. این علامت دارای یک کلید اختصاصی روی کیبورد در کنار کلید Enter می‌باشد که با نگاه کردن به کیبورد متوجه علامت ; خواهید شد.

به چه صورت باید ویرگول یا نقطه ویرگول را تایپ کنیم؟

یک اصل بسیار مهم در تایپ علائم نگارشی، از جمله ویرگول یا نقطه ویرگول، این است که علائم نگارشی به جز علائم جفتی (از قبیل پرانتز، گیومه، براکت و …) همواره به کلمه قبلی خود می‌چسبند و بین آن‌ها و کلمه بعدی یک فاصله قرار می‌گیرد مثلاً تایپ «مردم شهر، تهران را دوست دارند.» صحیح است و تایپ به صورت «مردم شهر ، تهران را دوست دارند»، صحیح نیست.

منبع: یوتاپ

سوالات متداول

آیا در ابتدای نامه رسمی اداری، پس از درج کلمه با سلام و احترام در خط اول ابتدای نامه، لازم است نقطه ویرگول یا ویرگول درج شود؟

خیر، برای نگارش نامه‌ها پس از نوشتن با سلام و احترام، برای نگارش ادامه نامه یک خط پایین می‌آییم و لازم نیست که از ویرگول یا نقطه ویرگول استفاده کنیم.

نقطه ویرگول چه کاربردی دارد؟

موارد استفاده از نقطه ویرگول متعدد است اما در مجموع نقطه ویرگول مکثی طولانی‎تر از ویرگول دارد و می‌تواند در جمله‌های ترکیبی و توضیحی که جمله قبلی به خودی خود کامل است، استفاده شود.

4.3/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه تایپ و جای نقطه ویرگول (؛) در کیبورد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید

اسکرول به بالا