دنیای فناوری و آموزش

آموزش ضبط صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ با ابزار Game Bar

آموزش ضبط صفحه نمایش در ویندوز 10 از طریق Game Bar

یکی از نیازمندی‌های مهم برخی کاربران را می‌توان قابلیت ضبط صفحه نمایش ویندوز دانست، اما آیا می‌دانید که ضبط صفحه نمایش ویندوز ۱۰ با Game Bar، امکان‌پذیر است؟ کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند بدون نیاز به هیچ برنامهٔ جانبی، از صفحه نمایش خود فیلم تهیه کنند. ما در این نوشته به شما کاربران ویندوز ۱۰ نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید از ابزار Game Bar به‌سادگی استفاده کرده و از فعالیت‌های روی صفحه نمایش خود فیلم بگیرید. با جیتسو همراه باشید.

Game Bar تنها برای بازی نیست!

می‌توانید ابزار ضبط صفحه‌نمایش ویندوز ۱۰ را در نوار بازی (همان Xbox Game Bar) پیدا کنید. فریب اسم بازی را نخورید. در این بخش چیزهایی بیشتر از بازی هم پیدا می‌شود. ما در اینجا قصد داریم از ابزار درون Xbox Game Bar استفاده کنیم و از صفحه نمایش خود فیلم بگیریم.

این ابزار فعالیت صفحه‌نمایش شما را با فرمت H.264 MP4 ضبط می‌کند.

ضبط صفحه، بخشی از ابزارک Capture است که از طریق فهرست (Widget Menu) در Game Bar قابل دسترس است. برای استفاده از Widget Menu، به آپدیت Windows 10’s May 2019 یا جدیدتر نیاز دارید.

نحوه راه‌اندازی ضبط صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

در ابتدا از کلیدهای میان‌بر Windows + G برای بازکردن Game Bar استفاده کنید. همچنین می‌توانید از طریق Start menu به شکل مستقیم برنامه Xbox Game Bar را باز کنید.

اگر هیچ‌کدام از این دو روش جواب نداد، مسیر رو به رو را پیمایش کنید Settings > Gaming > Xbox Game Bar و مطمئن بشوید این بخش حتماً فعال باشد (دکمه toggle یا switch روشن باشد). به علاوه در این بخش می‌توانید کلیدهای میان‌بر ترکیبی پیش‌فرض Windows+G را به هر ترکیبی که مدنظر خودتان باشد تغییر دهید.

برنامه Xbox Game Bar
باز کردن Xbox Game Bar از طریق Start Menu

در صفحه Game Bar، به دنبال پنجره Capture بگردید.

اگر آن را مشاهده نمی‌کنید، روی آیکون منوی ابزارک (Widget menu) در سمت چپ کلیک کنید. این آیکون به شکل چند خط زیر هم است که در کنار هر خط یک نقطه قرار دارد.

انتخاب آیکون widget menu
انتخاب آیکون widget menu

یک لیست کشویی ظاهر می‌شود. روی گزینه Capture کلیک کنید البته ممکن است در نوار ابزار Game Bar همانند تصویر زیر میان‌بری برای Capture (کادر قرمز رنگ) وجود داشته باشد.

انتخاب گزینه Capture از منو
انتخاب گزینه Capture از منو

چگونه شروع به ضبط صفحه خود کنیم؟

پنجره ابزارک Capture را بیابید. چهار دکمه در ابزارک Capture وجود دارد (از چپ به راست):

  • Screenshot: از پنجره فعال روی نمایشگرتان عکس می‌گیرد.
  • Record last 30 seconds: از فعالیت‌های 30 ثانیهٔ قبل کاربر یک خروجی ویدئویی ارائه می‌دهد.
  • Start recording: ضبط پنجره فعال شما را از همان لحظه شروع می‌کند.
  • Turn on mic while recording: اگر این گزینه فعال باشد، ویندوز ۱۰ هنگام ضبط صفحه نمایش صدای میکروفون سیستم شما را هم ضبط می‌کند.
ابزارک Capture در برنامه Game Bar
ابزارک Capture در برنامه Game Bar

زیر این دکمه‌ها توضیحاتی نوشته شده است. به این ترتیب می‌توانید متوجه بشوید که کدام پنجره در حال حاضر فعال است و در نتیجه ضبط می‌شود. برای مثال اگر در حال مرور وب هستید زیر دکمه‌ها عنوان (Title) صفحهٔ باز در مرورگرتان را نشان می‌دهد.

پنجره فعال
پنجره فعال

برای شروع ضبط صفحه، ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از میکروفون خود استفاده کنید یا خیر. فرضاً اگر تمایل دارید تا هنگام کار با سیستم، خودتان هم توضیحاتی بدهید باید میکروفون را روشن کنید.

فعال کردن میکروفون
فعال کردن میکروفون

در مرحله بعدی، به‌سادگی بر روی دکمه شروع ضبط کلیک کنید.

شروع ضبط
شروع ضبط

ضبط صفحه شروع می‌شود و یک نوار ابزار کوچک در گوشه صفحه شما ظاهر می‌شود که مدت زمان ضبط را نشان می‌دهد، و همین‌طور می‌توانید از دکمه‌های آن برای توقف ضبط به شکل کلی و یا توقف ضبط صدا بر روی ویدیو استفاده کنید.

نوار ابزار کوچک در حالت ضبط
نوار ابزار کوچک در حالت ضبط

پس از پایان کار، روی آیکون توقف کلیک کنید تا ضبط پایان یابد.

توقف ضبط از صفحه نمایش
توقف ضبط از صفحه نمایش

برای مشاهده ویدیوی ضبط شده، از ابزارک Capture، روی گزینه Show all captures کلیک کنید.

انتخاب گزینه Show all captures
انتخاب گزینه Show all captures

جدیدترین ویدیوی ضبط شده شما در بالای لیست قرار دارد. برای دیدن ویدیوها و اسکرین‌شات‌ها در File Explorer، روی نماد پوشه کلیک کنید. همهٔ این ویدئوهای ضبط شده به‌صورت پیش‌فرض در مسیر C:\Users\NAME\Videos\Captures ذخیره می‌شوند.

باز کردن File Manager
باز کردن File Manager

ضمناً اگر علاقه‌مند به استفاده از میان‌برها هستید می‌توانید برای شروع ضبط از کلید ترکیبی Windows+Alt+R استفاده کنید. همان‌طور که پیش از این هم گفتیم تمام این میان‌برها را می‌توانید خودتان عوض کنید. برای این کار به مسیر زیر بروید:

مسیر Settings > Gaming > Xbox Game Bar در ویندوز 10
مسیر Settings > Gaming > Xbox Game Bar در ویندوز 10

به همین سادگی! شاید تا پیش از این فکرش را هم نمی‌کردید که چنین قابلیتی در ویندوز شما باشد، اما حالا همه چیز را درباره‌اش یاد گرفتید و می‌توانید به‌خوبی از آن استفاده کنید.

جمع بندی

برخلاف بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث ضبط صفحه نمایش که می‌توانند فایل‌های شما را با ویجت‌ها و تایمرهای اضافی خراب کنند، ضبط‌های انجام شده از طریق Game Bar عملکرد بهتری دارند. ورود به Game Bar را می‌توان به عنوان ساده‌ترین روش ضبط صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ به حساب آورد.

همچنین بخوانید: آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10

منبع: How-to Geek

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا