دنیای فناوری و آموزش

تلگرام یا سیگنال؛ کدام یک بهتر است؟

تلگرام بهتر است یا سیگنال؟

تلگرام یا سیگنال؟ در ابتدای سال ۲۰۲۱، تلگرام و سیگنال در صدر بهترین‌های app store قرار دارند. حفظ حریم شخصی در هر دوی این اپلیکیشن‌ها بیشتر از پیام‌رسان فیسبوک و واتس‌اپ و SMS است. اما این دو برنامه، تفاوت‌های بزرگی با هم دارند. در ادامه به چیزهایی که باید در مورد این دو اپلیکیشن بدانید و این‌که کدام را باید انتخاب کنید، می‌پردازیم. با جیتسو همراه باشید.

تلگرام و سیگنال چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

سیگنال و تلگرام هر دو خود را به‌ عنوان پیام‌رسان‌هایی با حفظ حریم خصوصی و ایمن تبلیغ می‌کنند. هیچ یک از آن‌ها متعلق به یک کمپانی بزرگ تکنولوژی نیستند. سیگنال تحت مالکیت یک سازمان غیرانتفاعی بوده در حالی که تلگرام تحت مالکیت یک کمپانی سودمحور (انتفاعی) است.

هم سیگنال و هم تلگرام هر دو اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مجهز به امکانات استاندارد هستند، از ارسال استیکر و فایل گرفته تا تماس صوتی و تصویر‌ی.

سیگنال و تلگرام هر دو اپلیکیشن‌هایی را برای آیفون، آیپد و اندروید عرضه می‌کنند. هر دو رایگان هستند و برای ثبت‌نام در هر دوی آن‌ها تنها به یک شماره موبایل نیاز دارید. هر دو آن‌ها اپلیکیشن‌های دسکتاپ ارائه می‌دهند بنابراین می‌توانید روی کامپیوتر تحت ویندوز، مک یا سیستم لینوکس، آن‌ها را نصب کنید و این امکان را به شما می‌دهند تا با کیبورد کامپیوترتان به راحتی چت کنید.

حفظ حریم خصوصی در سیگنال بهتر از تلگرام است

برنامه سیگنال، پیام‌رسانی متفاوت
تصاویری از محیط کاربری سیگنال

سیگنال از پایه برای حفظ حریم شخصی بنا شده است و این ویژگی کاملاً در آن واضح است. همه گفتگوها و ارتباطات در سیگنال بین دستگاه‌هایی که سیگنال روی آن‌ها اجرا می‌شود، به صورت سرتاسر (end-to-end encryption) رمزگذاری می‌شوند. حتی کمپانی مسئول سیگنال، یعنی Signal Foundation، هم اگر بخواهد نمی‌تواند پیام‌‌های شما را ببیند.

تلگرام رمزگذاری سرتاسری را به صورت اختیاری ارائه می‌دهد. شما باید برای استفاده از آن چت مخفی یا Secret Chat بسازید. آموزش استفاده از گفتگوی مخفی یا سکرت چت (Secret chat) در تلگرام. در سیگنال همه چیز، همیشه و به صورت پیش‌فرض، یک چت مخفی است. همه پیام‌های تلگرام میان شما و سرور تلگرام رمزگذاری می‌شوند، اما کمپانی مسئول تلگرام عملاً می‌تواند اگر بخواهد پیام‌های شما را در سرور خود ببیند، مگر این‌که از Secret Chat استفاده کنید.

همه گفتگوهای سیگنال به صورت پیش‌فرض روی دستگاه شما ذخیره می‌شوند. اما در تلگرام، گفتگوها روی سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند و می‌توانند میان انواع دستگاه‌ها همگام‌سازی شوند. (شما می‌توانید از سیگنال روی چند دستگاه استفاده کنید و پیام‌ها را بین یک دستگاه و دستگاه دیگر همگام‌سازی کنید. اما نمی‌توانید به راحتی از طریق وب وارد سیگنال شوید و بلافاصله همه‌ی گفتگوهای خود را در آنجا پیدا کنید.)

سیگنال کاملاً منبع باز (open-source) است؛ هم کد کلاینت سیگنال و هم کد سرور سیگنال را می‌توانید در GitHub پیدا کنید. کد اپلیکیشن‌های تلگرام (تلگرام معمولی و تلگرام ایکس) منبع باز است اما کد نرم‌افزار سرور تلگرام منبع باز نیست.

برخی پژوهشگران حریم شخصی استدلال می‌کنند که پروتکل رمزگذاری سیگنال بهتر و نفوذ ناپذیرتر از پروتکل رمزگذاری MTProto تلگرام است، با این حال این موضوعی پیچیده و مورد اختلاف نظر است.

اپلیکیشن سیگنال توسط Signal Foundation توسعه داده شده است، یک سازمان غیرانتفاعی که توسط کمک‌های مالی بنیان‌گذاری شده است. تلگرام توسط یک شرکت غیرانتفاعی اداره شده و با انواع متعددی از برنامه‌های کسب درآمد، از جمله یک اقدام ناموفق برای عرضه رمز ارز.

سیگنال ویژگی‌های تعبیه شده دیگری نیز برای حفظ حریم خصوصی دارد از جمله قابلیت تار کردن خودکار صورت افراد در تصاویری که ارسال می‌کنید.

تلگرام ریزه کاری‌هایی دارد که سیگنال ارائه نمی‌کند

رابط کاربری برنامه تلگرام در آیفون
رابط کاربری برنامه تلگرام در آیفون

با وجودی که در ارتباط با موضوع حریم خصوصی سیگنال برتری‌های آشکاری دارد، اما تلگرام مجموعه متفاوتی از ویژگی‌های کار راه‌انداز را ارائه می‌کند که سیگنال فاقد آن‌هاست.

در تلگرام، می‌توانید تا 200 هزار نفر را در گروه‌های چت اضافه کنید. در سیگنال تنها می‌توانید حداکثر 1000 نفر را در گروه داشته باشید. در تلگرام می‌توانید فایل‌هایی تا 2 گیگابایت را ارسال و دریافت کنید. در سیگنال تنها می‌توانید فایل‌هایی را ردوبدل کنید که اندازه آن‌ها حداکثر 100 مگابایت باشد.

تلگرام امکان همگام‌سازی ابری پیام‌ها را ارائه می‌دهد؛ شما حتی می‌توانید از طریق وب وارد حساب تلگرام خود شوید و گفتگوهایتان را ادامه دهید. این ویژگی نقطه ضعف‌‌های خود را نیز دار. برخلاف سیگنال که در آن کلیه گفتگوهای شما به صورت محلی (Local) روی دستگاه شما ذخیره می‌شود، در اینجا گفتگوهای شما روی سرورهای تلگرام ذخیره می‌شود (مگر این که از چت مخفی استفاده کنید).

تلگرام به شما اجازه می‌دهد به گفتگوهایتان بات اضافه کنید، اما معنای آن این است که گفتگوهایی که به آن‌ها بات اضافه کردید رمزگذاری خصوصی‌تر کمتری دارند. سیگنال بات‌هایی که بتوانند با گفتگوها وارد تعامل شوند را ندارد که تضمین‌کننده حفظ حریم شخصی است و امکان استفاده از بات را به شما نمی‌دهد.

به‌طورکلی، رابط کاربری اپلیکیشن تلگرام جذاب‌تر است، همراه با دسترسی به پک‌های استیکر، استیکرهای متحرک و تصاویر پس‌زمینه بیشتر برای گفتگوهای شما. در تاریخ امروز یعنی ۱۱ بهمن ۱۳۹۹، سیگنال هنوز در حال کار برای افزودن بسیاری از این ویژگی‌ها است.

سیگنال یا تلگرام: از کدام باید استفاده کنید؟

سیگنال یا تلگرام؟
سیگنال یا تلگرام؟

اگر امنیت حداکثری ارتباطات برای شما اهمیت زیادی دارد باید سیگنال را انتخاب کنید. این اپلیکیشن از پایه طوری ساخته شده که به طور پیش‌فرض تا جای ممکن ایمن باشد. آشکار است که چرا (تا اواخر دی ۱۳۹۹) سیگنال در فهرست برترین‌های app store در حال شکست دادن تلگرام است.

اگر برخی ویژگی‌های تلگرام برای شما جذاب است مثلا، اگر خواهان بات، چت‌های گروهی بسیار بزرگ، یا رد و بدل کردن فایل‌های بزرگتر هستید، این دلیل خوبی برای استفاده از تلگرام است. شاید شما با ذخیره شدن گفتگوهایتان روی یک سرور ابری برای سهولت بیشتر مشکلی نداشته باشید اما فقط می‌خواهید از دست فیسبوک خلاص شوید! این هم یک دلیل خوب برای استفاده از تلگرام است.

این‌که در نهایت کدام سرویس را انتخاب می‌کنید به این بستگی دارد که دوستان، خانواده، همکاران و دیگر افرادی که می‌‌خواهید با آن‌ها صحبت کنید، کدام سرویس را انتخاب می‌کنند. شاید حتی از هر دو این اپلیکیشن‌ها برای صحبت با افراد مختلف استفاده کنید. مختارید که هر دو را امتحان کنید.

در نهایت، وقتی صحبت از حریم شخصی باشد هم سیگنال و هم تلگرام، واتساپ و پیام رسان فیسبوک را شکست می‌دهند. هیچ یک از این دو مثل واتساپ و Messenger فیسبوک به فیسبوک وصل نیستند. هم سیگنال و هم واتساپ نسبت به SMS، که به اپراتور شبکه موبایل شما اجازه دیدن تک تک پیام‌هایی که ارسال می‌کنید را ‌می‌دهد، امنیت بسیار بالاتری دارند.

بدون تردید هم سیگنال و هم تلگرام با گذشت زمان در حال تغییر و افزودن ویژگی‌های جدید هستند. ارزش آن را دارد که تحقیق خود را بکنید و هر دو اپلیکیشن‌ها را آزمایش کنید تا ببینید کدام را ترجیح می‌دهید.

برای کاربرانی که بر حفظ حریم خصوصی تأکید دارند، تفاوت بزرگ این دو اپلیکیشن در این است که همه چیز همیشه در سیگنال به طور سرتاسری رمزگذاری می‌شود در حالی که تلگرام رمزگذاری سرتاسری را به عنوان یک ویژگی اختیاری ارائه می‌دهد (سکرت چت) که برای استفاده از آن باید اقدام خاصی انجام دهید.

منبع: How-to Geek

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا