دنیای فناوری و آموزش

تقسیم صفحه نمایش به صورت دلخواه با PowerToys در ویندوز 10

تقسیم صفحه نمایش به شکل دلخواه در ویندوز 10

مایکروسافت در آخرین سیستم‌عامل ارائه شده‌ی خود، روش‌های مختلفی را برای تقسیم صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران خود قرار داده است. با استفاده از این روش‌ها و تقسیم بندی صفحه نمایش، کاربر قادر خواهد بود تا به راحتی چند کار را به صورت همزمان انجام دهد و نرم‌افزارهای مختلف را همزمان اجرا و مدیریت کند. یکی از این روش‌ها Snap Asis می‌باشد. با آموزش‌های جیتسو همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانید، قابلیت Snap Assist در ویندوز 10 بسیار کاربردی است اما متاسفانه نمی‌شود آن را شخصی‌سازی کرد. با کمک برنامه Microsoft’s PowerToys می‌توانید این خلأ را پر کرده و صفحه‌ نمایش خود را به هر شکلی که می‌خواهید، تقسیم کنید. این برنامه برای مانیتورهای گسترده (ultra-wide) و تمامی کاربرانی که دنبال چیدمان بهتری برای صفحه نمایش خود هستند، پیشنهاد خوبی است.

نحوه شخصی‌سازی ویژگی Snap در ویندوز 10

ویژگی ارائه شده توسط ویندوز ۱۰، فقط برای آرایش شبکه‌ای (grid) ۲*۲ کار می‌کند. به این معنی که اندازهٔ پنجره‌ها همیشه به شکل یکسان و متناسب با محیط تنظیم می‌شود؛ دو پنجره کنار هم، چهار پنجره در چهارگوشه صفحه یا یک پنجره در یک طرف صفحه و دو پنجره در سمت دیگر.

اگر مانیتور بزرگی بخصوص اگر یک ultra-wide (مانیتور عریض) دارید، ممکن است به دنبال چیدمان‌های متنوع‌تری برای پنجره‌های باز خود باشید. پیشنهاد ویژهٔ جیتسو به شما، برنامهٔ Microsoft’s PowerToys است. با کمک قابلیت FancyZones در این برنامه می‌توانید یک طرح آماده از بین چیدمان‌های متنوع موجود انتخاب کنید و یا چیدمان دلخواه خودتان را بسازید و تقسیم صفحه نمایش مطابق نیاز شما باشد.

PowerToys چیست؟

اگر از زمان ویندوز ۹۵ و ویندوز XP کاربر کامپیوتر بوده‌اید، احتمالا نام PowerToys را به یاد داشته باشید. PowerToyها در گذشته جزء ابزارهای مفیدی بودند که به کاربر امکان شخصی‌سازی ویندوز را می‌دادند. مایکروسافت در سپتامبر ۲۰۱۹ اولین نسخه عمومی PowerToys برای ویندوز ۱۰ را عرضه کرد. این ابزارها در یک پکیج قابل دسترس هستند و اگرچه برای کاربران حرفه‌ای طراحی شده‌اند، اما تمام افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

نحوه دانلود و نصب Microsoft PowerToys

برای دانلود PowerToys باید به سراغ Microsoft’s GitHub page بروید. این برنامه کاملاً رایگان و متن‌باز (Open Source) است. می‌توانید فایل EXE آخرین نسخهٔ آن را دانلود کرده و برای نصب روی فایل کلیک کنید.

توجه داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نسخهٔ Experimental (آزمایشی) را دانلود نکنید.

دانلود برنامه PowerToys از GitHub
دانلود برنامه PowerToys از GitHub

پس از اتمام نصب برنامه، از نوار وظیفه به System Tray (ناحیه سمت راست نوار وظیفه یعنی همانجایی که ساعت در آن قسمت قرار دارد) بروید تا به تنظیمات FancyZones دسترسی پیدا کنید.

اجرای برنامه PowerToys از system tray
اجرای برنامه PowerToys از system tray

شخصی‌سازی یا ساختن FancyZones

بعد از نصب PowerToys به منظور شخصی سازی تقسیم صفحه نمایش باید تنظیمات FancyZones را تغییر دهیم. ابتدا برنامه را باز کرده و بر روی زبانه FancyZones از فهرست کناری کلیک کنید.

زبانه Fancyzones را انتخاب کنید
زبانه Fancyzones را انتخاب کنید

قبل از هر اقدامی، مطمئن شوید که FancyZones روشن است.

چراغ فعال بودن زبانه Fancyzones را انتخاب Fancyzones را روی حالت on بگذارید
چراغ فعال بودن Fancyzones را روی حالت on بگذارید

اولین کاری که باید انجام دهید، ایجاد چیدمان سفارشی دلخواه خودتون هست. از اینجا می‌توانید تعداد مناطق مورد نظر و همچنین ابعاد هرکدام از آن‌ها تعیین کنید. روی Launch Layout Editor کلیک کنید.

ویرایشگر طرح را راه‌اندازی کنید
گزینه Launch Layout Editor را انتخاب کنید

می‌توانید از نمونه چیدمان‌های از پیش ساخته شده که در Layout Editor می‌بینید، استفاده کنید. برای این کار تعداد مناطق مورد نظرتون را به ‌دلخواه خودتان (حداکثر تا 40 قسمت) انتخاب کرده و یکی از طرح‌های پایین صفحه را تأیید کنید.

انتخاب تعداد مناطق و طرح به دلخواه
تعداد مناطق و طرح مورد نظر خود را به دلخواه انتخاب کنید

اگر طرح‌های ازپیش‌ساخته شده موردپسند شما نیست، به دو روش می‌توانید یک طرح سفارشی ایجاد کنید.

ابتدا الگویی را به‌عنوان نقطه شروع انتخاب کرده و سپس روی Edit Selected Layout کلیک کنید.

ویرایش طرح انتخابی
ویرایش طرح انتخابی

می‌توانید با حرکت موس خط تقسیم‌کننده را کنترل کنید. هرجایی که کلیک کنید آن منطقه تقسیم می‌شود. علاوه بر این با کشیدن موس می‌توانید اندازه و ابعاد هر منطقه را تنظیم کنید. پس از آنکه طرح دلخواهتان را ساختید، نام مناسبی برای چیدمان خود انتخاب کنید و در نهایت بر روی Save and Apply بزنید.

قابلیت شخصی سازی طرح منطقه‌ها با حرکت ماوس
قابلیت شخصی سازی طرح منطقه‌ها با حرکت ماوس

روش دوم به‌سادگی روش اول نیست. باید اول به زبانه Custom بروید و بعد Create New Custom را انتخاب کرده و در نهایت بر روی Edit Selected Layout کلیک کنید.

ایجاد یک طرح جدید به دلخواه خود
گزینه create new custom و سپس Edit selected layout را انتخاب کنید

برای شروع بر روی دکمه بزرگ Add New Zone یا همان + کلیک کنید.

اضافه کردن یک منطقه جدید
گزینه Add new zone را انتخاب کنید

پس از این کار، منطقه‌ای با شماره 1 در همان جا به شکل صفحه‌ای شفاف (transparent) ظاهر می‌شود که نشان دهنده اولین منطقه در طرح شما است. می‌توانید آن را به کمک ماوس جابه‌جا کرده و برای تغییر سایز لبه‌هایش را بکشید.

ایجاد اولین منطقه
ایجاد اولین منطقه

از همین روش برای افزودن منطقه‌های بیشتر و تنظیم ابعاد هرکدام استفاده کنید تا درنهایت طرح دلخواه شما آماده شود.

اضافه کردن یک منطقه جدید دیگر
گزینه add new zone را مجددا انتخاب کنید

این بار هم پس از اینکه کارتان با ایجاد مناطق دلخواه تمام شد، باید برایش اسم انتخاب کنید و در نهایت بر روی Save and Apply کلیک کنید.

نام‌گذاری و ذخیره منطقه جدید ایجاد شده
نام‌گذاری و ذخیره منطقه جدید ایجاد شده

درحالی‌که الگوها را تنظیم و انتخاب می‌کنید، پیش‌نمایش مناطق را با جعبه‌ای شفاف روی صفحه مشاهده می‌کنید. انتخاب با شماست که آیا پنجره‌ها به شکل کامل همهٔ منطقه را بپوشانند و یا اینکه اطراف آن‌ها کمی فاصله داشته باشند.

فضای اطراف مناطق نشان داده شود
نشان دادن فضای اطراف مناطق با فعال کردن تیک show space around zones

نحوه استفاده از FancyZones

پس از اینکه چیدمان دلخواهتان را طراحی کردید، برای اینکه عملکرد واقعی آن را ببینید چند گزینه پیش رو دارید. در واقع شما می‌توانید کارهای متفاوتی انجام بدهید، اما حتماً برای شروع به نکات زیر توجه کنید.

توصیه می‌کنیم که از قسمت Zone Behavior حتماً گزینهٔ Hold Shift key to activate zones while dragging را تیک بزنید. با این کار انتقال سریع پنجره بین مناطق بسیار آسان می‌شود.

انتقال سریع بین مناطق
نگه داشتن کلید Shift برای فعال کردن و انتقال بین مناطق

در مرحلهٔ بعد، از پایین صفحه به بخش Window Behavior بروید. سه گزینه وجود دارد که توصیه می‌کنیم مطابق شکل زیر فعال شوند:

  • تیک اولی که در عکس مشاهده می‌کنید، در واقع با اصلاح میان‌بر (Win + Arrow) به شما امکان می‌دهد تا پنجره‌ها را بین مناطق جابه‌جا کنید.
  • فعال‌کردن تیک دوم هم باعث می‌شود تا پنجره‌های جدید به آخرین منطقهٔ شناخته شده منتقل شوند.
  • و در نهایت تیک سوم که با فعال‌کردن این گزینه، هنگام بستن پنجره‌ها اندازه اصلی آن‌ها بازیابی می‌شود.
گزینه‌های رفتار پنجره
گزینه‌های رفتاری پنجره

بعد از آن می‌توانید از بخش Appearance ویژگی ظاهری دلخواهتان را هنگام اجرای FancyZones انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید این‌طور انتخاب کنید که هنگام کشیدن پنجره‌ها آن‌ها شفاف بشوند و یا اینکه رنگ‌های سفارشی را انتخاب کنید.

ویژگی‌های ظاهری پنجره
ویژگی‌های ظاهری پنجره

و در آخر، ممکن است تمایلی نداشته باشید تا بعضی از برنامه‌ها را در FancyZones اجرا کنید. به‌سادگی می‌توانید آن‌ها را مستثنی کنید. برای این منظور کافی است نام آن برنامه‌ها را به صورت زیر هم در بخش مشخص شده تایپ کنید. حالا آن برنامه‌ها همچنان با Windows Snap Assist کار خواهند کرد.

منع اجرای برخی از برنامه‌ها با FancyZones
جلوگیری از اجرای برخی از برنامه‌ها با FancyZones

سخن آخر

PowerToys امکانات بسیاری زیادی دارد، اما بدون شک FancyZones یکی از بهترین آن‌هاست. اگر شما از کاربران حرفه‌ای ویندوز هستید و Snap Asis برای تقسیم صفحه نمایش شما چندان انعطاف‌پذیر نیست وقتش است که به سراغ FancyZones بروید.

سوالات متداول

ویژگی FancyZones در Microsoft PowerToys چه کاربردی دارد؟

در ویندوز ۱۰ اگر شما روی یک پنجره کلیک و آن را به گوشه یا اطراف نمایشگر بکشید، با توجه به Layout پایه تغییر سایز می‌دهد. با استفاده از ابزار FancyZones می‌توانید چندین Layout پیشرفته برای تغییر سایز شمار بالایی از پنجره‌ها ایجاد کنید.

منبع: How-to Geek

4.3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «تقسیم صفحه نمایش به صورت دلخواه با PowerToys در ویندوز 10»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا