دنیای فناوری و آموزش

فعال کردن پیش‌نمایش تصاویر با فرمت SVG در ویندوز 10

فعال کردن پیش‌نمایش تصاویر SVG به کمک نرم‌افزار PowerToys

اگر تصاویر با فرمت SVG به طور پیوسته مورد استفاده شما قرا می‌گیرد، حتما از ناتوانی ویندوز ۱۰ در نمایش عکس کوچک شده با این فرمت کلافه شده‌اید. خوشبختانه با نرم‌افزار PowerToys می‌توانید بدون هیچ مشکلی تصاویر بند انگشتی یا Thumbnail (عکس کوچک شده) را در فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ ببینید. برای نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار و فعال کردن این ویژگی با جیتسو همراه باشید.

ویژگی تصاویر با فرمت SVG

بیش‌تر فایل‌هایی که در کارهای گرافیکی روزانه با آن‌ها سروکار دارید معمولا با فرمت JPG و PNG ذخیره می‌شوند. چنین تصویرهایی بر مبنای پیکسل تشکیل شده‌اند و با بزرگ‌نمایی، کیفیت‌شان را از دست می‌دهند. اما فرمت دیگری هم وجود دارد که بر مبنای بُردار (Vector) شکل می‌گیرد؛ به این معنی که دیگر پیکسل‌ها مانعی برای حفظ کیفیت نیستند چرا که تصویر با کمک بردار و نسبت‌ آن‌ها ایجاد می‌شود.

مقایسه کیفیت بین دو فرمت PNG و SVG در حالت ZOOM
SVG اجازه می‌دهد تا یک تصویر بدون از دست دادن کیفیت مانند PNG بزرگ شود.

چنین امتیازی باعث می‌شود تا کیفیت وابسته به تغییر اندازه نباشد و در هر اندازه‌ای، کیفیت ثابت ‌بماند. افزون بر این، تصویرهای با وضوح بالاتر که با فرمت JPG و PNG ذخیره شده باشند معمولا حجم زیادی هم دارند. اما همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، «طرح وِکتور مقیاس‌پذیر» یا SVG می‌تواند با یک حجم یکسان، کاربردهای متفاوتی از نظر مقیاس داشته باشد.

نصب PowerToys

برای مشاهده‌ی تصاویر با فرمت SVG در File Explorer ویندوز، به PowerToys که یکی از نرم‌افزارهای کاربردی و رایگان مایکروسافت است نیاز دارید. به راحتی می‌توانید PowerToys را از GitHub دانلود کنید که معمولا آخرین نسخه‌اش در قسمت بالای صفحه‌ی دانلود و در بخش releases قرار می‌گیرد. بعد از دانلود و نصب این نرم افزار، به طور پیش فرض می‌توانید تصاویر با فرمت SVG در File Explorer یا قسمت پیش‌نمایش فایل‌ها در سمت راست صفحه و روی دکستاپ مشاهده کنید.

نمونه هایی از تصاویر کوچک SVG در ویندوز 10
نمونه‌هایی از تصاویر کوچک SVG در ویندوز 10

فعال/غیرفعال کردن پیش‌نمایش فایل‌های SVG

تصاویر کوچک SVG بعد از نصب PowerToys به صورت پیش‌فرض فعال می‌شوند و لازم نیست تنظیم اضافه‌ی دیگری را انجام دهید. اما اگر بخواهید بعدا آن را غیر فعال کنید (بدون پاک کردن PowerToys) یا قبلا آن را غیر فعال کردید و حالا دوباره نیاز به فعال کردن‌ آن دارید، PowerToys را اجرا و روی General از فهرست سمت چپ صفحه، کلیک کنید و بعد Restart as administrator را بزنید.

رفتن به بخش General و سپس کلیک روی Restart as administrator (راه اندازی مجدد به عنوان مدیر) برای بارگذاری مجدد تنظیمات برنامه
کلیک روی Restart as administrator

زمانی که تنظیمات PowerToys بازخوانی شدند (هم‌اکنون می‌توانید نرم‌افزار را در سمت راست نوار وظیفه و در قسمت System Tray بیابید)، روی File Explorer از فهرست کنار کلیک کنید. در اینجا گزینه‌های مربوط به فعال و غیر‌فعال کردن تصاویر کوچک SVG را مشاهده خواهید کرد. در نهایت روی گزینه‌هایی که مایل به تغییر آن‌ها هستید، کلیک کنید.

فعال یا غیر‌فعال کردن پیش‌نمایش تصاویر با فرمت SVG، با انتخاب گزینه‌های مورد اشاره
فعال کردن thumbnail تصاویر SVG از بخش File Explorer در PowerToys

وقتی کارتان تمام شد، تنظیمات PowerToys را ببندید و رایانه خود را دوباره راه‌اندازی کنید. بعد از آن وقتی وارد ویندوز شدید تغییرات اجرا شده‌اند و پیش‌نمایش تصاویر با فرمت SVG نمایش داده می‌شود. کار با PowerToys خوش بگذره! 😉

منبع: How-to Geek

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا