دنیای فناوری و آموزش

آموزش دانلود فایل ISO نسخه‌های قبلی ویندوز 10

آموزش دانلود فایل ISO نسخه‌های قبلی ویندوز 10

روال کار مایکروسافت به این صورت است که بلافاصله پس از رونمایی آپدیت‌های جدید ویندوز 10، دسترسی و دانلود فایل ISO نسخه‌های قبلی را از دسترس خارج می‌کند. به این صورت می‌تواند مطمئن باشد که کاربران نیز سیستم‌عامل خود را به جدیدترین نسخه ارتقا می‌دهند که پشتیبانی طولانی‌تری خواهد داشت. البته مواقعی هم پیش می‌آید برخلاف میل ما نسخهٔ جدید ویندوز به کارمان نمی‌آید. بعضی مواقع به دلیل مشکل سازگاری و یا مشکلات پایداری سیستم ممکن است مجبور شوید تا از همان نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز 10 استفاده کنید.

متأسفانه سازندهٔ ویندوز به راحتی اجازهٔ چنین بازگشتی (downgrade) را نمی‌دهد. به‌هرحال هرچه نباشد دربارهٔ ویندوز حرف می‌زنیم و این با اکوسیستم اپل زمین تا آسمان فرق دارد و همیشه راهی برای رسیدن به تغییراتی که مد نظرتان باشد پیدا می‌شود! خبر خوش اینکه راهی برای دور زدن این محدودیت و غلبه بر این مشکل وجود دارد؛ به لطف یک فایل Bat ساده شما می‌توانید هر نسخهٔ قبلی از ویندوز 10 را که دلتان بخواهد به شکل مستقیم از سرورهای مایکروسافت دانلود کنید.

آموزش دریافت نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز 10

با وجود اینکه همه چیز در فایل متنی قرار دارد و می‌توانید به‌شخصه همهٔ محتویاتش را برای بررسی اسپم‌های اینترنتی زیر و رو کنید اما همچنان توصیه نمی‌کنیم که به سراغ نصب نسخه‌های قدیمی‌تر بر روی دستگاه خود بروید. در واقع این راهکار بیشتر برای کاربران حرفه‌ای، توسعه‌دهنده‌ها و سایر افرادی که به هر دلیلی ممکن است به امکانات نسخه‌های قبلی نیاز داشته باشد ارائه شده است.

۱.به لینک GitHub Gist بروید.

۲.بر روی دکمه دانلود فایل فشرده (ZIP) که در بالا سمت راست قرار دارد کلیک کنید.

فایل Bat دانلود نسخه‌های قدیمی ویندوز 10
فایل Bat دانلود نسخه‌های قدیمی ویندوز 10 در GitHub

۳.فایل فشرده را بازکرده و MediaCreationTool را اجرا کنید.

اجرای فایل MediaCreationTool
اجرای فایل MediaCreationTool

۴.صفحه زیر ظاهر می‌شود که در آن تمامی نسخه‌های ویندوز 10 را می‌بینید.

منوی دانلود نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز 10
منوی دانلود نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز 10

۵.بر روی نسخه‌ای که قصد دریافتش را دارید کلیک کنید. پیشنهاد ما به شما نسخه‌های 1909 یا 2004 یا 20H2 است. ما در اینجا نسخه 2004 را انتخاب کردیم که به‌روزرسانی تجمیعی سپتامبر 2020 است به همین دلیل دانلود Build 19041.508 شروع می‌شود. شما باید نسخهٔ انتخابی خود را تأیید کنید و بهتر است که به‌روزرسانی‌های تجمعی جدیدتر را برای امنیت و سایر اصلاحات دریافت کنید.

تایید نسخه انتخابی ویندوز 10 و شروع دانلود فایل ISO
تایید نسخه انتخابی ویندوز 10 و شروع دانلود فایل ISO

از این جا به بعد فرایند به‌روزرسانی به شکل عادی شروع می‌شود.

آماده سازی فرایند به‌روزرسانی
آماده سازی فرایند به‌روزرسانی

مایکروسافت از شما اجازه گرفته و می‌خواهد موافقت قانونی خود را اعلام کنید و سپس از شما می‌پرسد که آیا همان دستگاه را ارتقا بدهد و یا دانلود فایل ISO را برای استفاده در دستگاه دیگری یا ساخت یک مدیا Bootable (سی دی یا فلش) شروع کند.

آپدیت ویندوز فعلی یا دانلود فایل ISO
آپدیت ویندوز فعلی یا دانلود فایل ISO

شاید به شکل کلی رفتن به سراغ نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم‌عامل کمی عجیب به نظر برسد. اما امسال شرکت مایکروسافت در زمینهٔ انتشار آپدیت‌های جدید برای همهٔ دستگاه‌ها کمی کند عمل کرده است. برای مثال ما در یکی از دستگاه‌ها همچنان از نسخهٔ 1909 پارسال استفاده می‌کنیم و هنوز حتی آپدیت Windows 10 May 2020 برایش ارائه نشده است چه برسد به جدیدترین نسخه 20H2.

همان‌طور که همیشه توصیه نمی‌شود تا بلافاصله پس انتشار رسمی ویندوز آن را دریافت کنید، برای رفتن به سراغ نسخه‌های قبلی هم، باید مشکلات شناخته شده‌ای که ممکن است بر آن نسخه تاثیر بگذارید را بشناسید و بعد از اینکه مطمئن شدید که ارتقا به نسخه بالاتر یا برگشتن به نسخهٔ قدیمی‌تر هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند برای این کار اقدام کنید.

سخن آخر

فایلی که آن را معرفی کردیم، به افراد اجازه دانلود فایل ISO ورژن‌های مختلف ویندوز 10 را ارائه می‌کند، بنابراین بسیار جامع است. ضمن اینکه به وسیله این ابزار قادر خواهید بود کامپیوتر خود را به آخرین نسخه آپدیت و یا در صورت تمایل نسخه‌ای قدیمی‌تر را نصب کنید.

منبع: Wccftech.com

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا