دنیای فناوری و آموزش

آموزش تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 10

آموزش تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 10

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید چندین عکس jpg را به دلایل متعددی به pdf تبدیل کنید. همانطور که تبدیل فایل word به pdf امکانپذیر است، تبدیل عکس‌هایی با پسوند jpg یا png نیز به سادگی قابل انجام است. آموزش تصویری تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 10، موضوعی هست که قصد داریم در این راهنما به بررسی آن بپردازیم. با جیتسو همراه باشید.

هدف تبدیل تصاویر به pdf

هدف از طراحی فایل‌های PDF، ایجاد یک فرمت جهانی و در عین حال ساده برای خواندن اسناد بود که امروزه به خوبی به این هدف دست یافته است. ممکن است گاهی برای اشتراک گذاری و یا نگهداری چند عکس، نیاز داشته باشیم تا آن‌ها را ترکیب کنیم. به طور مثال شما مجموعه از تصاویر و یا اسناد اسکن شده‌ای با فرمت JPEG در اختیار دارید، که باید به اشتراک گذاشته شوند. در این مواقع می‌توانید عکس‌های مزبور را در یک فایل PDF در ویندوز ترکیب کنید.

خوشبختانه در فایل اکسپلورر ویندوز 10 این امکان وجود دارد که به راحتی خروجی PDF بگیرید. می‌توانید به سادگی چند فایل عکس را انتخاب کرده و مستقیماً از داخل فایل اکسپلورر خروجی PDF بگیرید. پس اگر شما هم از کاربران ویندوز 10 هستید از بخش اول این مقاله شروع به خواندن کنید.

تمامی مراحلی که خواهید خواند برای ویندوزهای 7 و 8 هم یکسان است. البته قابل ذکر است که در این مورد باید ابتدا یک ابزار شخص ثالث را روی سیستم نصب کنید. در بخش سوم این مقاله به معرفی این ابزار می‌پردازیم.

بخش اول

تبدیل تصاویر JPEG و PNG به فایل PDF در ویندوز ۱۰

اگر می‌خواهید با ترکیب چند عکس در ویندوز 10 خروجی PDF تحویل بگیرید، قبل از هر اقدامی باید عکس‌های شما به همان ترتیبی که می‌خواهید در فایل PDF بیایند، در File Explorer مرتب شده باشند. اگر ترتیب عکس‌ها برایتان مهم است، کافیست قبل از تبدیل، نامشان را تغییر داده و آن‌ها را به ترتیب شماره‌گذاری کنید. همین!

بعد از اینکه عکس‌ها را به ترتیب دلخواهتان قرار دادید، همهٔ آن‌ها را باهم انتخاب کرده و روی یکی از آن‌ها راست کلیک کنید. در منوی موجود از میان گزینه‌ها روی Print کلیک کنید.

تبدیل چند عکس به فایل PDF، اطمینان از قرارگیری تمامی عکس‌های موردنظر
نمایی از آیکون‌های موجود برای پیمایش بین تصاویر و دسترسی به تنظیمات دیگر

در پنجره جدیدی که ظاهر می‌شود، از قسمت Printer و سپس از منوی کشویی، گزینه Microsoft Print to PDF را انتخاب کنید. امکان دارد چنین گزینه‌ای را در این منو پیدا نکنید، در این صورت بخش دوم مقاله را مطالعه کنید تا روش فعال کردن آن را یاد بگیرید. بعد از آن می‌توانید طبق آموزش ادامه دهید.

انتخاب گزینه Microsoft Print to PDF طی فرآیند تبدیل عکس به PDF
انتخاب گزینه Microsoft Print to PDF از قسمت Printer

با کمک فلش‌های چپ و راست پایین تصویر می‌توانید عکس‌هایی که انتخاب کردید را بررسی کنید. برای دستیابی به تنظیمات بیشتر مربوط به فایل PDF باید از گوشه پایین سمت راست پنجره روی گزینهٔ Options کلیک کنید.

توجه: شاید در مرحله پیش نمایش بعضی عکس‌ها به نظرتان بریده شده بیایند اما جای نگرانی نیست. در ادامه روش برطرف کردن این مشکل را آموزش خواهیم داد.

تبدیل چند عکس به فایل PDF، اطمینان از قرارگیری تمامی عکس‌های موردنظر
نمایی از آیکون‌های موجود برای پیمایش بین تصاویر و دسترسی به تنظیمات دیگر

در پنجره تنظیمات، می‌توانید شفافیت تصاویر (Sharpen for printing) را تغییر دهید، به ویژه اگر بعدا می‌خواهید از این فایل پرینت بگیرید. اگر هم در اکثر موارد از پرینتر شخصی خودتان استفاده می‌کنید برای دریافت بهترین نتیجه، گزینه دوم را مانند شکل زیر تیک بزنید.

برای اینکه از این بخش به تنظیمات چاپگرتان هدایت شوید، روی Printer Properties کلیک کنید.

ورود به بخش تنظیمات چاپگر با کلیک بر روی گزینه Printer Properties طی فرآیند تبدیل چند عکس به یک فایل PDF
انتخاب گزینه Printer Properties

در پنجره تنظیمات چاپگر می‌توانید از قسمت Orientation، حالت تصویر (عمودی و یا افقی) را مشخص کنید. و در نهایت اگر از تغییرات راضی بودید روی دکمه OK ضربه بزنید. اگر فکر می‌کنید همان تنظیمات اولیه مناسب است یا از تغییراتی که داده‌اید منصرف شدید کافی است دکمه Cancel را انتخاب کنید.

انتخاب حالت صفحه (عمودی یا افقی) طی فرآیند تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 10 بدون استفاده از نرم‌افزار
نمایی از آیکون‌های انتخاب حالت صفحه پرینت در ویندوز 10

توجه: اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید ممکن است با زدن روی لینک تنظیمات پرینتر، پنجره do PDF & Properties نمایان شود. از آن جا می‌توانید جهت تصویر را انتخاب کنید و دوباره برای اعمال تغییرات گزینه OK و در صورت منصرف شدن گزینه Cancel را انتخاب کنید.

انتخاب حالت صفحه (عمودی یا افقی) طی فرآیند تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 بدون استفاده از نرم‌افزار
نمایی از آیکون‌های انتخاب حالت صفحه پرینت در ویندوز 7

با مشخص کردن تنظیمات فایل pdf‌، در این مرحله به صفحه Print Pictures باز خواهید گشت. اگر یادتان باشد بعضی از عکس‌ها به نظر بریده شده و ناقص بودند. با برداشتن تیک Fit picture to frame خواهید دید که این مشکل اصلاح می‌شود. دقت کنید که فعال بودن یا نبودن این گزینه روی تمامی تصاویر اعمال می‌شود.

برای ایجاد فایل PDF خود، روی Print کلیک کنید.

تبدیل رفع مشکل ناقص قرار گرفتن عکس‌ها در مرحله پیش‌نمایش فایل PDF
کلیک روی دکمه Print برای ایجاد فایل PDF

در پنجره Save Print Output As که باز شده، نام مورد نظر و مکان فایل خود را انتخاب کنید و روی Save کلیک کنید.

نکته: به طور پیش فرض پوشه‌ای که عکس‌های همین فایل در آن قرار دارند به عنوان مکان فایل انتخاب شده است که شما می‌توانید در صورت تمایل آن را تغییر دهید.

اختصاص نام و محل ذخیره فایل PDF تولید شده طی فرآیند تبدیل چند عکس به یک فایل PDF منفرد
نام‌گذاری و ذخیره فایل PDF

تمام شد! اکنون می‌بینید در همان مسیری که فایل را در آن ذخیره کرده‌اید، فایل شما با پسوند pdf ساخته شده است و می‌توانید با PDF خوان پیش فرض ویندوز و یا هر برنامهٔ دیگری که نصب کرده‌اید، آن را اجرا کنید.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF
تصویری از فایل PDF ایجاد شده

بخش دوم

نحوه فعال‌کردن گزینه Microsoft Print to PDF در ویندوز 10

اگر با روش‌ ذکر شده قرار دادن چند عکس در یک فایل PDF مشکل داشتید و نتوانستید Microsoft Print to PDF را در لیست کشویی Printer در پنجره Print Pictures ببینید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

از فهرست کشویی Printer گزینهٔ Install Printer را انتخاب کنید.

فعال‌کردن گزینه Microsoft Print to PDF با استفاده از گزینه Install Printer
انتخاب گزینه Install Printer

همان‌طور که در تصویر ملاحظه می‌کنید پنجره‌ای با نام Add a device ظاهر می‌شود و سیستم شروع به جستجوی دستگاه‌ها می‌کند. نیازی نیست تا منتظر بمانید که جستجو به پایان برسد. روی لینک The printer that I want isn’t listed که در پایین پنجره مشاهده می‌کنید، کلیک کنید.

فعال‌کردن گزینه Microsoft Print to PDF-ورود به پنجره Add a device
انتخاب لینک «پرینتری را که من می‌خواهم لیست نشده است»

از پنجره Add Printer گزینه Add a local printer or network printer را انتخاب کرده و روی Next ضربه بزنید.

توجه: همچنین می‌توانید با بازکردن تنظیمات ویندوز 10 و از مسیر Device > Printers & Scanners > Add a printer or scanner نیز به این پنجره دسترسی پیدا کنید. سپس، روی لینک The printer that I want isn’t listed کلیک کنید. صفحه Printers & Scanners، فهرستی از همه پرینترها و اسکنرهای موجود در سیستم شما را نشان می‌دهد و می‌توانید هر دستگاهی را به عنوان پرینتر پیش فرض تنظیم کرده و یا هر یک از دستگاه‌ها را حذف کنید.

فعال‌کردن گزینه Microsoft Print to PDF، تنظیمات مربوط به پرینتر به صورت دستی
انتخاب گزینه Add a local printer or network printer

دقت کنید تا حتماً گزینهٔ Use an existing port (استفاده از یک پورت موجود) انتخاب شده باشد. این گزینه به شکل پیش فرض تیک ندارد. سپس از منوی کشویی روی FILE: (Print to File) کلیک کرده و بعد Next را بزنید.

انتخاب پورت FILE از منوی کشویی مجاور > طی فرآیند فعال‌کردن گزینه Microsoft Print to PDF
انتخاب پورت FILE: (Print to File) برای چاپگر

در پنجره زیر باید نوع پرینتر و در لیست مقابل آن هم مدل پرینتر را انتخاب و نصب کنید. برای انتخاب کردن درایور پرینتر PDF از فهرستی که در سمت چپ می‌بینید Microsoft را به عنوان سازنده (Manufacturer) انتخاب کنید و سپس در سمت راست از بین گزینه‌هایی که می‌بینید Microsoft Print To PDF را انتخاب کرده و روی Next بزنید.

انتخاب نوع و مدل پرینتر

ممکن است این درایور چاپگر را از قبل نصب کرده باشید، در این صورت صفحه زیر در پنجره Add Printer نمایش داده می‌شود و از شما می‌پرسد که از کدام نسخه از درایور می‌خواهید استفاده کنید. مطمئن شوید گزینه Use the driver that is currently installed recommended که گزینه پیش فرض است، انتخاب شده باشد و سپس روی Next کلیک کنید.

انتخاب گزینه Use the driver that is currently installed
انتخاب گزینه Use the driver that is currently installed

به طور پیش فرض، اسم چاپگر Microsoft Print To PDF نام‌گذاری شده است. این نام در فهرست کشویی Printer در پنجره Print Pictures و هر جای دیگر در ویندوز یا برنامه‌هایی که چاپگر را انتخاب می‌کنید، نمایش داده می‌شود. با این حال، می‌توانید نام پرینتر را با وارد کردن نام جدید در بخش Printer name تغییر دهید اما توصیه می‌کنیم فقط اسم پیش فرض را به آن اختصاص دهید تا پیدا کردن آن ساده‌تر باشد. در انتها روی Next کلیک کنید.

اختصاص نام جدید به پرینتر یا استفاده از نام پیش فرض آن
اختصاص نام جدید به پرینتر یا استفاده از نام پیش فرض آن

در این مرحله پیامی با این مضمون در‌یافت می‌کنید که درایور چاپگر با موفقیت اضافه شده است. شما حتی می‌توانید این پرینتر را به عنوان چاپگر پیش‌فرض تنظیم کنید. برای این کار باید تیک Set as the default printer فعال باشد و در آخر روی Finish کلیک کنید.

تصویری از پیام نصب موفقیت‌آمیز درایور پرینتر و انتخاب آن به عنوان چاپگر پیش‌فرض
تصویری از پیام نصب موفقیت‌آمیز درایور پرینتر و انتخاب آن به عنوان چاپگر پیش‌فرض

در این مرحله شما به صفحه Print Pictures برگردانده می‌شوید که درایور چاپگر Microsoft Print To PDF به فهرست کشویی Printer اضافه شده و به طور خودکار انتخاب می‌شود. اکنون می‌توانید دستورات بخش اول آموزش را ادامه داده و از تصاویر منتخب خود یک فایل PDF ایجاد کنید.

تصویری از اضافه شدن گزینه Microsoft Print To PDF به قسمت Printer
تصویری از اضافه شدن گزینه Microsoft Print To PDF به قسمت Printer

بخش سوم

نحوه تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوزهای 7 و 8 دقیقاً شبیه مراحل آموزش‌ داده ‌شده برای ویندوز 10 می‌باشد به جز یک مورد. بعد از انتخاب چند عکس وقتی‌ که روی گزینه Print کلیک کردید، در پنجره Print Pictures گزینه Microsoft Print To PDF را نمی‌بینید.

برنامه‌های متعددی در دسترس است که هنگام نصب آن‌ها، درایور چاپگر PDF به ویندوز اضافه شده و در فهرست کشویی Printer در دسترس قرار خواد گرفت. در اینجا، ما نحوه نصب و استفاده از برنامه doPDF را به شما نشان خواهیم داد که تنها یکی از امکانات مفیدی که در اختیار شما قرار خواهد داد، قابلیت تبدیل چندین عکس به یک فایل PDF است.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8
تصویری از پنجره Print Pictures

ابتدا باید نرم‌افزار doPDF را دانلود و نصب کنید. سپس بار دیگر که اقدام به تبدیل چند عکس به یک فایل PDF کنید، در بخش Printers گزینه doPDF 8 را خواهید دید. آن را انتخاب کنید.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8 با استفاده از نرم‌افزار doPDF
انتخاب گزینه doPDF 8 از قسمت Printer

از این جا به بعد تمامی مراحل مشابه چیزی است که در بخش اول برای ویندوز 10 به شما آموزش دادیم. در انتها برای ایجاد فایل PDF باید روی Print بزنید. پس از انجام این کار و بعد از انتخاب doPDF 8 از لیست کشویی Printer، پنجره‌ای با عنوان doPDF 8 – Save PDF نمایش داده می‌شود. نام و مکان پیش‌فرض فایل به طور خودکار در بخش File name وارد می‌شود. برای تغییر آن، روی Browse کلیک کنید.

استفاده از نام و مکان ذخیره پیش‌فرض برای فایل PDF طی فرآیند تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8 با استفاده از نرم‌افزار doPDFT
کلیک روی گزینه Browse

با این کار صفحه‌ای مشابه تصویر زیر خواهید دید. به محلی که می‌خواهید فایل خود را ذخیره کنید، بروید. همچنین یک نام برای فایل خود در بخش File name وارد کرده و در انتها روی دکمه Save کلیک کنید.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8 با استفاده از نرم‌افزار doPDF-قرار دادن نام و مکان ذخیره دلخواه برای فایل
اختصاص نام و مکان ذخیره دلخواه به فایل

در این مرحله شما به صفحه doPDF 8 – Save File PDF باز خواهید گشت که می‌توانید از قسمت PDF options کیفیت و اندازه فایل PDF و قلم‌ آن را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از پوشه‌ای که اخیراً انتخاب کرده‌اید برای ذخیره فایل‌های PDF استفاده کنید، روی گزینه Always use this folder کلیک کنید تا انتخاب شود. برای بازکردن فایل خود در برنامه PDF Reader پیش فرض در کامپیوتر شخصی نیز، مطمئن شوید که گزینه Open PDF in Reader انتخاب شده باشد. برای شروع فرآیند ایجاد فایل PDF از چند عکس، روی دکمه OK کلیک کنید.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8 با استفاده از نرم‌افزار doPDF، تنظیمات مربوط به فایل از جمله سایز ،کیفیت و ...
انتخاب گزینه OK

حالا فایل در همان پوشه‌ای که شما مشخص کرده‌اید، ایجاد شده است و اگر تیک open PDF in reader را فعال کرده باشید، در PDF خوان ویندوز باز خواهد شد.

تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 7 و 8
تصویری از فایل PDF ایجاد شده از چند عکس با استفاده از نرم افزار doPDF

پرینترهای مجازی PDF همچنین می‌توانند برای ایجاد یک فایل PDF از هر سندی که می‌تواند به چاپگر فیزیکی ارسال شود، مورد استفاده قرار گیرند. به سادگی یک چاپگر مجازی PDF را از پنجره Print به عنوان چاپگر استاندارد خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

 • چگونه می‌توان عکس را به PDF تبدیل کرد؟

  روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. از جمله استفاده از سایت‌های آنلاین تبدیل عکس به PDF یا نرم‌افزار‌های مختلف تولید شده برای این منظور و یا بهترین و راحت‌ترین گزینه یعنی استفاده از File explorer در ویندوز

 • تبدیل عکس به PDF بدون نیاز به نرم‌افزار چگونه ممکن است ؟

  با استفاده از File Explorer در ویندوز و پرینتر Microsoft PDF Printer

 • ساده ترین راه تبدیل عکس به PDF چیست ؟

  استفاده از File Explorer در ویندوز و پرینتر Microsoft PDF Printer

 • هدف از تبدیل عکس به PDF چیست؟

  ساخت یک مجموعه زیبا و دقیق از تصاویر. کاهش حجم اطلاعات، متن‌ها و عکس‌ها. تغییر نکردن محتویات و عکس‌ها توسط کاربر و …

منبع: How-to Geek

4.2/5 - (5 امتیاز)

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تبدیل چند عکس به یک فایل PDF در ویندوز 10»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا